Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Ayakkabıları nasıl saklamalı

Arkadaşına öner Yazdır
Ayakkabı gencinden yaşlısına kadın-erkek herkes için kıyafetin vazgeçilmez tamamlayıcısıdır. Ancak özellikle kadınlar için ayakkabının önemi vazgeçilmezdir.

Renginden modeline, klasik olandan sporuna kadar ayakkabılar kadınların belki de kıyafetten sonra en fazla satın aldıkları giyecektir.

Ayakkabının önemi bu kadar tartışılmazken, özellikle en çok tercih edilen tür, uzunlu ömürlü ve daha sağlıklı olması nedeniyle deri ayakkabılardır. Peki ayakkabıların bakıma ihtiyacı olduğunu ve nasıl yapılması gerektiğini biliyor muyuz?

Ömürlük ayakkabılara sahip olmanın yolları

-Öncelikle deri ayakkabı alırken ayak ölçülerimizin dışına çıkmamalıyız çünkü ayak numaramızdan büyük ya da küçük ayakkabı alırsak deri ayakkabımızın ömrü kısalacaktır.

-Ayakkabının şeklini korumak için tahta kalıp veya içerisine gazete benzeri kağıt ile doldurun.

-Eğer ayakkabımız kirlendiyse kesinlikle deterjan tursil gibi malzemelerle temizlememeliyiz. Bunun yerine ilk olarak bir fırça yardımıyla nazikçe kirlerin kabası almalı daha sonra ıslak bir bezle yumuşak hareketlerle ayakkabımızı çizmeden ve yıpratmadan silinmeliyiz. Mevcut kirlerden izler kaldıysa beyaz sirkeyi kullanabiliriz böylece kirlerin çıkmasını kolaylaştırmış oluruz.

-Ayakkabın deri kısımlarında çatlamalar oluştuysa, tahta bir kalıbı ayakkabın içine yerleştirin. Gerginleşen ayakkabının üstüne Badem veya Hint yağı sürün, sonrada ister ütüde ki su buharı ister bir tencerenin içinde ısıtılan sudan çıkan buhara tutulmalıdır.

-Elimizde kullandığımız en az birden fazla ayakkabımız olmalıdır çünkü deri ayakkabı iki gün üst üste giyilmemelidir eğer giyilirse ayakkabımızın ömrünü kısaltacak çabuk yıpranma izleri ayakkabımızda belirecektir.

-Süet ayakkabıda oluşan lekeler için, ince numara zımpara ile ovarak çıkarabilirsiniz.

-Ayakkabıların üstleri zaman ile küf ve rutubet lekeleri oluşabilir. Bu lekeleri gliserin yardımı ile çıkarabilirsin.

-Su geçiren ayakkabıların, tabanlarına bir kaç gün aralıkla keten yağı sürün. Bu şekilde ayakkabın su almasını önleyebiliriz.

-Islak ayakkabıyı kesinlikle soba veya kalorifer tarzındaki ısıtıcılarda kurutmayın. Deri kısımlarında sıcaktan dolayı büzülüp küçülmeler meydana gelebilir. Bunun yerine ayakkabımızı oda sıcaklığında sıcak olmayan bir yerde bekletmeliyiz. İsteğe bağlı olarak kurutma işlemini yaparken ayakkabınızı gazeteye sarıp bekletebilirsiniz ancak gazeteyi sık sık değiştirmenizde fayda var.

-Deri çizme veya bu tarzdaki ayakkabılarınızı, elma sirkesi ve normal su karıştırarak silin. Eşit miktarda karıştırılan elma sirkesi ve su ile silinen ayakkabılar ilk günkü gibi yepyeni olur.

-Ayakkabı rengi değiştirmek için çiğ bir patates kullanabilirsiniz. Kahverengindeki ayakkabıyı siyah renge çevirmek için deri kısımlarını çiğ patates ile iyice ovun. Sonrada siyah ayakkabı boyası ile boyayın.

-Tozları alınıp cilalanan ayakkabıyı, gazete kağıdı ile iyice ovun ve parlasın. Bu şekilde çok parlak pırıl pırıl ayakkabılara sahip olacaksınız.

-Spor ayakkabı nasıl yıkanmalı? Çamaşır makinesi ile spor ayakkabılarınızı yıkayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey ayakkabıları düşük ısıda yıkamaktır.

-Spor ayakkabı tarzındaki kumaş ayakkabıların üzerinde oluşan lekeleri temizlemek için süte bandırılmış bir bez kullanın.

-Deri ayakkabıyı parlatmak için muz kabuğu kullanılabilir. Deri çizme veya ayakkabıları muz kabuğun iç kısmıyla siliniz, yumuşak temiz bez yardımı ile ovalayın.

-Rugan ayakkabıları ılık yerlerde muhafaza edin ki çatlamasınlar. Badem yağı rugan ayakkabının temizliği için gereklidir.

29 Aralık 2017 12:04

DİĞER GÜNCEL ALIŞVERİŞ HABERLERİ