Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Çarşaflarınızı ne sıklıkla yıkıyorsunuz?

Arkadaşına öner Yazdır
Uzmanlar çarşaflarınızı neden haftada bir defa yıkamanız gerektiğine dair mide bulandırıcı nedenleri açıklıyor.

Temiz çarşaflara yatmaktan daha güzel bir his yok. Ama kabul edelim ki birçoğumuz muhtemelen çarşaflarımızı yeterli sıklıkta değiştirmiyoruz.

Bununla birlikte bir çamaşır uzmanı, kirli çarşaflarla uyumanın kötü kokulu çarşaflara katlanmaktan çok daha kötü olduğunu söylüyor.

Bir kumaş uzmanı olan Mary Marlowe Leverette, temiz olmayan bir yatakta uyumanın sağlığımıza zararlı olabileceğini söylüyor.

Bir kumaş uzmanı, enfeksiyonların yayılmasını engellemek için hepimizin çarşaflarımızı haftada bir kez değiştirmemiz gerektiğini söylüyor.

ATTN ‘ye konuşan uzman, yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘Uyku esnasında terlemeye devam ederiz ve vücut yağlarıyla vücut kiri açığa çıkar. Elyafta tükürük, idrar, genital sıvılar ve dışkı bulmak mümkündür.

‘Eğer düzenli olarak yıkanmazsa (çarşaflar) ve yatan kişinin vücudunda sıyrıklar veya yaralar varsa enfeksiyon kapabilir. Ayak mantarları ve diğer mantarlar yatağın diğer kısımlarına taşınabilir’.

Mary, düzenli olarak yıkanmamaları durumunda kirli çamaşırların yatağın diğer kısımlarına da enfeksiyon bulaştırabileceğini belirtiyor.

Mary Marlowe Leverette, kirli çarşafların tükürük, idrar, genital sıvılar ve dışkı izleri barındırabileceğini söylüyor.

Leverette ayrıca şunları da ekliyor: ‘Çarşafların ve yastık kılıflarının düzenli olarak temizlenmemesi, sıvıların yastıkların ve şiltelerin içine işlemesine olanak sağlıyor. Bunların temizlenmesi, çarşafların çamaşır makinesine atılarak yıkanmasından çok daha zor.’

Mary, sağlığa zararlı bir uykuyu önlemek için, insanların çarşaflarını temiz tutmak amacıyla haftada bir değiştirmesini ve yıkamasını öneriyor.

Ancak görünen o ki insanlar, düzenli bir şekilde çarşaflarını yıkamaya pek de istekli değil. 2014 yılında yapılan bir araştırma, on kişiden birinin ayda sadece bir kez çarşaf değiştirdiğini gösteriyor.

Ev alışkanlıklarıyla ilgili bir araştırmaya göre yetişkinlerin yüzde 35’i nevresim takımlarını iki haftada bir değiştirdiğini söylüyor.

Sadece üçte biri haftada bir defa çarşaflarını yıkıyor.

Ve ankette ‘çıplaklar’ olarak belirtilen onda birlik bir kısım, ayda birden fazla nevresimlerini çamaşır makinesine atma zahmetine girmediklerini itiraf ediyorlar.

Bu da ülke genelinde beş milyon kişi anlamına geliyor. YouGoc anketörlerinin sorularına cevap veren ankete katılmış kişilerin yarısı, iki ila üç hafta arasında yıkanmamış çarşafların sağlıksız olduklarına karar veriyorlarmış.

YUVARLAMA YÖNTEMİNİ KULLANARAK ÇARŞAFLARINIZI DEĞİŞTİRİN

1. Yorgan kılıfının içini dışına getirerek yatağın üzerine serin
2. Üzerine yorganı serin ve köşeleri hizalayın
3. Yukarıdan aşağıya doğru yuvarlayın
4. Alt köşeleri kapatın ve yuvarlanmış haldeki yorganın içini dışına çevirin
5. Alttaki düğmeleri ilikleyin
6. Alt kısmı rulodan ayırın ve yatağın başlığına doğru tekrardan açın

 

 

Kaynak: MYNET

10 Ekim 2016 12:54

DİĞER GÜNCEL ALIŞVERİŞ HABERLERİ