Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Instagram'da Like’larınızı Artırma Yolları

Arkadaşına öner Yazdır
Sıradanlığın ötesine geç ve gelişmiş yapay zekanın gücünü tüm fotoğraflarda yaşa.

1. Daha Kaliteli Görseller Paylaşın , Yaratıcı Olun

Bu madde, sizin için önemsiz gibi görünebilir. Ancak çektiğiniz fotoğrafların, videoların kalitesi, hesabınıza giren çoğu insanın “potansiyel follower” olması için önemli.

 • Fotoğraf editleme uygulamaları indirin ve bu uygulamalarda çokça vakit geçirin. Çeşitli filtreler, ayarlar deneyin. Ben zaten iyi fotoğraf çekiyorum demek, instagram hesabınızı geliştirmenizin önünde engel olabilir.
 • Video editleme uygulamaları indirin. Video, instagram için- hala- yeni ve çok tercih edilmeyen bir özelliği. Fotoğraftan ziyade video paylaşımı, hesabınızı ilgi çekici hale getirebilir.
 • Timelapse( time lapse nasıl çekilir makalesine – buradan  – ulaşabilirsiniz), hyperlapse, boomerang gibi uygulamaları kullanın. Bu demek olmuyor ki bu uygulamaların suyunu çıkarın. 3-4 günde bir farklı içerik paylaşmak hesabınıza takipçi çekebilir.

2. İnstagram’ da Daha Fazla Görünür Olun!

instagram takipci kazan

İnstagramda daha fazla görünür olmak, daha fazla fotoğraf paylaşmak değil.

 • Öncelikle instagram hesabınızı , eşe dosta, torun tombalağa duyurun. Facebook, tumblr, pinterest hesaplarınızdan instagram hesabınızın reklamını yapın.
 • Takip ettiğiniz hesaplara yorumlar bırakın. Burda yorumdan baş parmak işaretini kastetmiyorum. Bıraktığınız yorumlardan, sizin hesabınızı merak edenler çıkacaktır.
 • Sosyal medya hesaplarınızla, instagram hesanınızı linkleyin. Fotoğraf paylaştığınızda, tüm sosyal medya arkadaşlarınız görsün.
 • Hashtaglar kullanın. Bu demek değil ki, gereksiz, anlamsız ve yersiz hashtagler, etiketler kullanın. Fotoğrafınızda kullandığınız hashtag bulutu bir bakıma ne kadar kaliteli gönderiler sunduğunuzu, emeğinizi ve bakış açınızı da gösteriyor.
 • Tanınan bir instagrammerla postunuz, hesabınız için bulunmaz nimettir. Eğer eşiniz, dostunuz arasında varsa bir rica ediverin :)

3. Süreklilik – İstikrar Gösterin

Eğer bir instagrammer olmak istiyorsanız bu gününüzün çokça zamanını alacak demektir. Bu vakit çabaya eşit. Ancak ondan önce, bu zaman kullanımının asıl anlatmak istediği istikrarlı bir paylaşım, istikrarlı yorumlar, beğeniler.

 • Paylaşım yaptığınız zamana dikkat edin. Bu konu üzerinde yazılmış birsürü yazı var. Yok haftaiçi 15.00-17.. arasında paylaşın , yok pazar günleri 12.00 civarında paylaşın vs. Bunlar kafa karışıklığına yol açabilir. İnsanların iş çıkışı veya boş zamanlarını düşünüp paylaşım yapmak etkili olabilir. Tabii ki gece paylaşım yapmamamız gerektiğini akıl edebiliyoruzdur :)
 • Paylaşım yaptığınız zaman, sizin için doğruysa ve doğru sonuç veriyorsa ertesi gün, günler ,haftalar aynı zamanda paylaşım yapmanız tavsiye edilir. Böylece takipçileriniz gönderilerinizi daha kolay takip edebilir.(instagram’ a gelen son güncellemeyle, görsellerinizin, timeline da zaman odaklı değil, beğeni odaklı yukarı çıkması oyunun bu kuralını az da olsa değiştirebilir.)
 • Takip ettiğiniz insanların, hashtaglerin gönderilerini takip etmeye ve beğenmeye devam edin. Siz her ne kadar dikkat edilmediğini farz etseniz de sizin beğeniniz instagram ağınız için değerli.

4. İnsanlarla İletişiminize Özen Gösterin

İletişim maddesini koymak istedim çünkü, hala Türkiye’ de kurumsal da diyebileceğimiz çoğu markanın veya kişinin instagram hesapları o kadar kötü yönetiliyor ki. Hazmedilemeyen yorumlar, pek hoş olmayan tartışmalar hatta küfürleşmeler vs. Bunun yanında yorumlara cevap vermek, takipçilerinizi ve beğenilerinizi artıracağı gibi aynı zamanda tavrınızı, samimiyetinizi de belirler.

 • Kötü yorumlara yapıcı bir şekilde geri dönün. Unutmayın bu bir soyal medya mecrası ve kimse “gerçekten” kişiliğiniz hakkında yorum yapmıyor. Hatta takipçilerinizin büyük çoğunlupu tanımıyor bile sizi.
 • Yorumların hepsine aynı şekilde cevap vermemeye özen gösterin. Bu takipçilerinize değer verdiğinizi gösterecektir.

5. Yarışmalar, Kampanyalar Düzenleyin (Veya Katılın)

instagram begeni artırmak

Bu tavsiye, daha çok ticari hesaplar ve tanıtım hesapları için geçerli. Kişisel hesabınızdan yarışma düzenlemek pek olası ve yerinde görünmüyor tabii :) Aynı zamanda yarışmalara katılmanız da tanımanız açısından , beğeni ve takipçi kazanma açısından faydalı olabilir

 • Markaların instagram yarışması ve kampanya katılım koşullarında genelde ilk şart instagram takipçileri olmaktır. Bunu emrivaki şekilde yapmak ne kadar doğru ve ne kadar tüketici yanlısı tartışılır. Bu yüzden, marka imajını zedelememek için insanlara şart sunmadan, seçenekler sunabilirsiniz.
 • Yarışmalarda birinci olan takipçiyi paylaşın, bir hediyeniz varsa eğer, hediyesiyle beraber bir fotoğrafını paylaşmak, hem dürüstlüğünüz gösterecek hem de kazananı onore edecektir.

6. instagram Profiliniz

İnstagram isminiz, fotoğrafınız “bio”nuzda yer alan bilgiler, sizi tanımayan ve ilk defa hesabınız açan biri açısından çok önemlidir. Kendinizi anlatan kısa bir yazı, instagram hesabınızı ne amaçla kullandığınızı(ticari bir amaç mı?, yarışma sayfası mı?, kişisel hesap mı?, portfolyo mu?) belli eden vurgulamalar önemlidir.

instagram begenileri artırma

7. Analiz Yapın, Hedefler Belirleyin

Biliyorum, kulağa sıkıcı geliyor. Kurumsal hayattan, derslerden, ödevlerden kaçarken doluya tutulduk gibi. Ancak bu veriler sizin bir yol çizmenizde ve yöntemlerinizin tutup tutmadığı konusunda size fikir verecektir.

 • Rakiplerinizi ve olası rakiplerinizi belirleyin. Onların stratejilerini gözlemleyin. Ulaştıkları beğeni ve takipçi rakamlarına bakın.
 • Kendiniz için takipçi ve beğeni hedefleri koyun. Hafta, hafta hatta gün, gün. Hedeflerinizi gerçekçi tutmanız, çabuk pes etmemeniz için önemli

Bu link te de olayı farklı yönden inceleyen bir yazı var. İnceleyebilirsiniz.

Gördüğümüz gibi instagramda takipçilerimizi ve beğenilerimizi artırmak için sihirli bir iksir veya oyunun bir hilesi yok. Yapmanız gerekenleri daha doğrusu instagram takipçisi ve beğenisi artırmak için tavsiyeleri sıralamaya çalıştım ; ancak, eğer bütçeniz varsa tüm bu tavsiyeler bir yana, sosyal medya uzmanıyla çalışmak sizi hem iş yükünüzü hafifletir hem de hedefe daha kolay ulaşmanızı sağlayabilir. -ebilir eki kullanıyorum çünkü bu”sosyal medya yönetimi” de ülkemizde büyük ölçekte nitelikli yapılmıyor maalesef.

Kaynak: Can Marangoz

17 Haziran 2018 17:33

DİĞER GÜNCEL ALIŞVERİŞ HABERLERİ