Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Doğumu kolaylaştırmak sizin elinizde!

Arkadaşına öner Yazdır
Hamilelik bir kadının yaşadığı en özel ve en heyecanlı dönemlerden biridir.

Bebeğini normal yollarla dünyaya getirmek isteyen anne adayları; çoğunlukla filmlerden, internetten ve çevresinden duyduğu bilgilere göre hareket etmekte, bu bilgi kirliliği ile bilinçaltını korkuyla pekiştirmektedir.

Doğum öncesinde doğru bilgilendirme, düzenli doktor kontrolü, aile ve yakın çevreden görülen destek, psikolojik açıdan anne adayını rahatlatıp doğuma hazırlamada yardımcı olur. Bunun yanı sıra fiziksel olarak da doğumu kolaylaştıracak birçok egzersizler bulunmaktadır.

Nefes Egzersizleri

Doğum sırasında doğru nefes alıp vermek ağrıların daha az hissedilmesini sağlar. Bununla birlikte rahim kasılmaları sırasında bebeğe giden kanın azalmasını sağlar. Doğru nefes alındığında bebeğe daha çok oksijen gider. Ağrılar esnasında küçük, yüzeysel ve ıkınma döneminde derin nefes alarak vermeden baş gövdeye yaklaştırılıp ıkınılır ve bebek itilir. Bu sırada nefesi kaçırmamak ve bağırmadan ıkınmak gerekir.

Gereksiz panik, doğumu zorlaştırır. Bebeğin başı çıktığında ıkınma sonlandırılmalıdır. Küçük yüzeysel nefesler alınır, aksi halde vajinada istenmeyen yırtıklar meydana gelebilir.

Dik durun, göğsünüzü şişirin. Tüm egzersiz boyunca nefesi burnunuzdan alın ve ağzınızdan verin. İkinci olarak ise göğsünüzü sabit tutarak aldığınız nefesi karnınıza çekin. Diyafram/karın nefesi alırken göğsünüzün değil, karnınızın şişip inmesi gerekmektedir.

1

Kegel Egzersizleri

Pelvik kasları güçlendirerek doğumu kolaylaştırmaktadır. Tuvalette idrar yaparken, idrarı durdurmaya çalışmak kegel kaslarını güçlendirmek için oldukça faydalıdır. Bununla birlikte Otururken ya da yatarken pelvik kaslarınızı sıkın, 5 saniye kadar kasılı tuttuktan sonra bırakın. Ayakta otururken, yatarken her pozisyonda yapılabilir.

Yoga ve Pilates

2

Yoga nefesi doğru almaya ve doğru şekilde kullanmaya yardımcı olur. Pilates ise pelvik bölgede kasları güçlendirir, pelvik kaslarını geliştirerek doğumda daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. Ancak bilinçsizce yapılan hareketler, yarar yerine zarar verebilir. Bu konuda eğitilmiş kişilerden yardım almak oldukça faydalı olabilir.

Op. Dr. Seval Taşdemir
Kadın Hastalıkları, Doğum
ve Tüp Bebek Uzmanı
www.fertijin.com.tr
stasdemir@fertijin.com.tr

10 Nisan 2018 12:42

DİĞER GÜNCEL KADIN HABERLERİ