Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Daha genç, daha dinamik etki!

Arkadaşına öner Yazdır
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Tuncel, sadece kırışıklıkları tedavi etmekle kalmayan botoksun yararları hakkında önemli bilgiler verdi.

Botoks her ne kadar kırışıklık karşıtı olarak bilinse de aslında pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilen bir ilaçtır. Botoks’un kullanımı tesadüfen şaşılık tedavisi gerçekleştirilirken ortaya çıkmış. Çizgileri giderdiği keşfedilen botoks bu sayede estetik alanında da kullanılmaya başlanmıştır. Botoks uygulandığı bölgede kasların çalışmasını durdurarak etkisini göstermektedir. Uygulandığı bölgedeki kaslar çalışmadığı için çizgiler ortadan kalkar. Bu nedenle botoks başta mimik hareketlerine bağlı kırışıklıkların giderilmesinde kullanılmaktadır. Buna ek olarak yüz bölgesinde meydana gelen sarkmaların azaltılması, kaş kaldırma, yün inceltme ya da bölgesel olarak aşırı terleme gibi durumlarda tercih edilen bir yöntemdir. Botoks uygulandığı bölgede kasların hareket etmesini sağlayan Asetilkolin maddesinin salgılanmasını sağlayan proteinlerin olduğu yere bağlanır ve bu şekilde ACh salgılanmasına engel olur. Botoks’un bu etkisi kalıcı değildir.

Nerelere Uygulanır?
Botoks uygulaması başta yüz olmak üzere vücudun birçok bölgesine yapılabilmektedir. Alın ve kaş çatma çizgilerinin giderilmesi ve düşük kaşların kaldırılması için üst yüz bölgesine uygulanan botoks, çene genişliğinin azaltılması amacıyla orta yüz bölgesinde yer alan çiğneme kasına da uygulanabilmektedir. Botoks ayrıca yüz bölgesinde alt yüze, dış dudakların kenar kısımlarına uygulana bilmektedir. Yüz bölgesi dışında ise boyuna yapılan uygulama boyun cildinde gerginlik elde edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca dekolte bölgesine yapılan ve normal botoksa göre daha az yoğun Mezobotoks ise bu bölgenin parlamasını ve daha ışıltılı olmasını sağlamaktadır.

Uygulamanın Detayları

Botoks uygulaması oldukça kısa süre içerisinde gerçekleştirilmektedir. Uygulamanın yapılacağı bölgeye hastanın rahat etmesi için sedatif etkiye sahip krem ya da sprey uygulanmaktadır. Bu şekilde hasta uygulama esnasında herhangi bir şey hissetmemektedir. Yaklaşık olarak 20 dakikada uygulanan botoksun asıl etkileri uygulamadan birkaç gün sonra ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar hastadan hastaya göre değişse de uygulamanın ortalama etki süresi 4-6 ay civarındadır. Bu süreden sonra botoksun etkisi ortadan kalmaktadır. Genel olarak kişilerin etkiler yavaş yavaş geçmeye başladığında tekrar uygulama yaptırması önerilmektedir. Bu şekilde yapılan ikincil uygulamaların etki süresi ilk uygulamaya göre daha uzun olmaktadır.

**Op. Dr. Alper Tuncel
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
www.dralpertuncel.com
https://www.instagram.com/dralpertuncel

15 Mayıs 2018 17:47

DİĞER GÜNCEL KADIN HABERLERİ