Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Doğum sonrası estetik

Arkadaşına öner Yazdır
Kadınlar anne olacaklarını öğrendikleri günden itibaren “en özel” ruhsal ve fiziksel değişim sürecine giriyor. Ne yazık ki bu süreçte vücutta meydana gelen deformasyon, çiçeği burnunda anne ve anne adaylarının korkulu rüyası olduğu gerçeğini değiştirmiyor

Uygun bir beslenme ve diyet programı uygulansa dahi gebeliğin vücutta yarattığı deformasyonu ortadan kaldırmak ve vücudu yeniden forma sokmak için estetik müdahaleler gerekebiliyor. Kadınlar ise tüm bu çabalarına rağmen cildin elastikiyetini kaybetmesi sonucunda oluşan sarkmaların yoğun şekilde olması durumunda, çözümü estetik cerrahi uzmanlarında arıyor.

Kadınların ortak derdi olan doğum sonrası vücutta oluşan değişiklikleri ve sebeplerini dile getiren Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Türkyılmaz, hamilelik sonrası en sık yapılan estetik operasyonları hakkında merak edilenleri anlatıyor…

Hamilelik sonrası en çok yapılan operasyonlar…

Annelik dönemi ile birlikte estetik kaygıları bir süre göz ardı eden kadınlar, yoğun olarak kalça, bel, basen, karın, göğüs ve genital bölgelerde problem yaşıyor. Doğum öncesi vücuduna kavuşmak isteyen kadınların imdadına koşan operasyonların başında ise meme estetiği operasyonları, karın germe, liposuction ve genital estetik işlemleri geliyor. Bu operasyonlar ayrı ayrı olabildiği gibi kombine olarak ta yapılabilmektedir. Ben özellikle karın germe ve meme dikleştirme operasyonunu sıklıkla kombine olarak yapmayı tercih etmekteyim.

Meme dikleştirme operasyonları…

Hamilelik ve emzirme; memelerin yıpranmasına, içinin boşalarak sönük bir hale gelmesine ve sarkmasına sebep olmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı ile deforme olmuş sönük ve sarkık memeler silikon protezler ile dolgunlaştırılmakta ve dikleştirilmektedir. 
Dolgunlaştırılan ve dikleştirilen memeler kadınların psikolojik açıdan kendilerini iyi hissetmelerine, estetik açıdan da iyi görünmelerine yardımcı olmaktadır.  
Meme dikleştirme ameliyatı, ameliyatın seyrini etkileyecek düzeyde rahatsızlığı olmayan, gelişim sürecini tamamlamış tüm kadınlara yapılabilmektedir.

 

Meme Estetiği Operasyonlarında Anne ve Bebek Sağlığı

Hamilelik sürecinin sonlanması ile akla ilk gelen sorunlardan bir tanesi de “Doğum yaptıktan ne kadar süre sonra estetik yaptırabilirim?” Hamilelik sonrası deforme yaşayan vücudun toparlanma süresinin 2 yılı bulduğunu düşünürsek, estetik operasyonlarda hastanın durumuna göre aksiyon alınabileceğini düşünüyorum. Dolayısıyla gebelik sonrası ideal kiloya ulaşılıp, süt vermenin sonlanması ve üzerinden en az 4 aylık bir sürenin geçmesiyle bir takım işlemlere başlanabilir. Bunun yanında süt vermemiş veya süt vermeyi erken kesmiş hastalar için bu tarih daha geriye alınabilir.

Burada ilave olarak eklemek istediğim diğer bir konuda, uygun yöntemlerle yapılan meme operasyonları kadınların süt kanallarına zarar vermeyip, sonrasında oluşacak hamilelikte süt verme kabiliyetlerini sürdürebileceklerdir. Tabi ki önerilen meme operasyonlarının hamilelik ve süt verme sonrası yapılması olacaktır.

Meme estetiği ameliyatlarından sonra yapılması gerekenler…

Meme estetiği ameliyatlarından 1 hafta sonra çok ağır olmayan işler yapılmaya başlanabilir.  İlk iki haftalık süreçte uyurken sırt üstü yatılmalı ve bu süre boyunca kollar mümkün olduğunca az kullanılmalıdır. 2-3 hafta sonrasında ameliyat bölgesinde oluşan morluk ve şişlikler azalacağı gibi meme bölgesinde azalan duyu hissi geri dönecektir. Herhangi bir bandaj değiştirmeye veya dikiş almaya gerek yoktur. Ameliyat kesilerine konulan plasterlerin 4 hafta sonra çıkarılması yeterli olacaktır. Meme estetiği ameliyatlarından birkaç ay sonra memeler en son ve doğal şeklini alır. Meme estetiği ameliyatlarından sonra belli bir süre memeleri korumak amacıyla uygun sutyen kullanılmalıdır.

Karın germe ameliyatları…

Gebelik döneminde vücutta meydana gelen tahribat karın bölgesinde sarkmaları, çatlakları ve derinin doğal yapısının bozulması sonuçlarını da beraberinde getirir. Doğum sonrasında karın duvarını oluşturan, gerginliği sağlayan ve iç organları çevreleyen kaslar oldukça gevşek ve ayrıktır. Ayrıca karın dokusundaki sezaryene bağlı deformasyonlar da sıklıkla gözlemlenmektedir. Karın germe operasyonu ile gevşek, fazla deri ve yağ dokusu çıkarılıp, karın kasları dikişlerle gerginleştirilerek bu tip problemler giderilebilir. Karın germe ameliyatı hastaların karın deformasyonları ile doğru orantılı olmakla birlikte ortalama 2 saat civarında sürmektedir. Ameliyat sırasında ameliyat bölgesine yapılan ağrı kesiciler sayesinde ameliyat sonrası ağrılar minimalize olmuş durumdadır.
Sadece göbek deliğinin altında kalan bölgenin gerilmesi amacıyla yapılan karın germe ameliyatı ise mini karın germe ameliyatı olarak adlandırılmaktadır. Mini karın germe ameliyatı, karın germe ameliyatına oranla daha sınırlı bir ameliyat olduğundan bel ve kasık bölgelerine herhangi bir etkisi olmaz. Mini karın germe ameliyatı alt karın bölgesinde gevşeme ve sarkma olan hastalara uygulanmaktadır.

 

Karın germe ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler…

Karın germe ameliyatından sonra hastaların 1 ay süre ile korse kullanarak karın kaslarını güçlendirmeleri gerekmektedir. Hastaların durumuna göre değişkenlik göstermekle birlikte karın germe ameliyatlarından ortalama 2-3 hafta sonrasında hastalar normal yaşantılarına geri dönebilmektedir. Meme de olduğu gibi bandaj değiştirme veya dikiş almaya ihtiyaç duyulmamaktadır.

Genital bölge estetiği…

Kadınların normal doğum mu yoksa sezaryen mi noktasında kararsız kaldığı durumların sebebi vajinal genişlemedir. Bu estetiğin en yaygın amacı bu tip problemlerin yaşanmasını önlemektir. Doğumun gerçekleşmesi sonucunda erkek ve kadın arasındaki cinsel haz duyusunda bir azalma söz konusu gerçeği söz konusudur. Çünkü haz duyusunu oluşturan ana nedenlerden biri temas yüzeylerinin tam ve sıkı olmasıdır. Daraltma operasyonu bu sorunu çözmeye yardımcı olarak, sağlıklı bir cinsel hayatın devamını sağlamaktadır. Gelişen teknolojik yenilikler ile uygun hastalarda bu tip sorunlar ameliyatsız da giderilebilmektedir. Radyofrekans enerjisi kullanılarak vajinanın iç ve dış dokusu kontrollü ısıtılarak 3 seansta, ağrısız, herhangi bir iyileşme sürecine gereksinim duyulmadan vulvovajinal gençleşme ve sıkılaşma sağlanabilmektedir.

3

Ameliyat izi korkusu formun önüne geçmemeli

Meme dikleştirme ve karın germe ameliyatlarında kadınların en çok tedirgin olduğu kısım izlerdir. Operasyon esnasında gösterilen özen ve sonrasında izler için yapılacak uygulamalarla izlerin ince silik bir çizgi şeklinde kalmaması için hiçbir sebep yoktur. Memenin ve karnın alacağı mükemmel form her zaman oluşacak izlere tercih edilebilir olmalıdır.
Sahip oldukları mükemmel varlıkları için kendilerinden ödün vermiş olan annelerimizi eski, hatta eskisinden daha da iyi hallerine getirmek günümüzde hiç de zor değil...

 

OP. DR. BURAK TÜRKYILMAZ

08 Şubat 2018 21:28

DİĞER GÜNCEL KADIN HABERLERİ