Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Güzellikte daha fazlasını arıyoruz

Arkadaşına öner Yazdır
Güzellik, göreceli bir kavramdır ve kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Güzellik, estetik bir değerdir. Güzel olarak değerlendirdikleriniz başkasına göre güzel olmayabilir. Subjektif bir kavram olan güzellik, kişiden kişiye ve kültürden kültüre farklılık göstermektedir.

Dış Güzelliğe Verilen Önem

Tek bir tanımı olmayan güzellik bugüne kadar farklı farklı şekilde yorumlamıştır. Örneğin; İskender Pala biraz derinlere inerek, “Aşk’Ia bakmak, yürekIe bakmak demektir. GönIümüzde aşk varsa, gözün gördüğü güzeIdir.” demiştir.

Margaret Hungerford, “GüzeIIik, görenin gözündedir.” diyerek sübjektif bir kavram olduğunu dile getirmiş, Eugene DeIacroix ise, “GüzeI hep güzeIdir, zamanın önemi yoktur.” ifadelerini kullanmış, Aşık Veysel ise “Güzelliğin on par'etmez. Şu bendeki aşk olmasa” şeklinde yorumlamıştır.

3

Sonuç olarak güzelliğin evrensel bir tanımı yoktur. Ancak herkes için kabul görülen bir gerçek var; dış güzelliğe olan önemin artması. Artık herkes dış görünüşüne geçmiş yıllara nazaran daha çok önem veriyor. İnsanlar kendilerini olduğu gibi kabul etmek yerine, eksik ya da kusur olarak gördükleri bölgeleri değiştirebiliyor. Güzelliğin peşinden koşarak, daha fazlasını isteyenlerin yardımına estetik cerrahlar koşuyor.

Başarının Sırrı Da Güzellikte Mi?

Estetik ameliyatlara olan talebin artmasında tanınmış kişiler önemli rol oynamaktadır. İnsanlar kendilerini ekranda gördükleri kadın ya da erkekle kıyaslayarak estetik cerrahların kapısını çalıyor. Hatta rol model olarak gördükleri kişinin burnunu, gözünü, kaşını, dudağını ya da beğendiği herhangi bir yerini yaptırmak istiyor. Ancak bu noktada bir kişiyi taklit etmekten ziyade, kişiye uygun olan estetik planlamanın daha uygun olduğunu belirtmek gerekir. Çünkü her insanın altın oranı vardır. Ve bu altın oran kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Estetik ameliyatlar altın orana uygun olarak, kişiye özgün planlanmalıdır. Bu konuda hastaların bilinçlenmesi oldukça önemlidir.

2

Estetik ameliyatlar popüler kültürün bir parçası haline geldi. İnsanlar artık mevcut güzelliği ile yetinmeyip daha fazlasını istemektedir. Güzellik ve çekicilik, kişinin kendisini daha iyi ve daha özgüvenli hissetmesini sağlar. Ancak sadece bununla da sınırlı değildir. Günümüzde görüyoruz ki; iş hayatında başarılı olmanın yolu da güzellik, alım ve cazibeden geçmektedir. Bu doğrultuda yaptırılan müdahalelere örnek vermek gerekirse, estetik ameliyatların büyük bir kısmını yüz ve burun estetiği oluşturduğunu belirtebiliriz.

Op. Dr. Burak Türkyılmaz
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif
Cerrahi Uzmanı
www.drburakturkyilmaz.com
https://www.instagram.com/drturkyilmaz
https://www.facebook.com/drturkyilmaz

10 Nisan 2018 12:43

DİĞER GÜNCEL KADIN HABERLERİ