Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Karışıklığa neden olan 3 estetik ameliyat

Arkadaşına öner Yazdır
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Çiğdem Ünal, plastik cerrahlara başvuru aşamasında en çok karışıklığa neden olan 3 ameliyatı sıraladı.

Plastik cerrahi ile ilgili çok sayıda yazılmış yazı olmasının en iyi yanı, estetik ameliyat olmayı düşünen kişilerin bilgilenme kolaylığıdır. Bazı durumlarda kişiler kendi şikayetlerine yönelik ameliyat seçeneğini bu kaynaklardan belirleyip, plastik cerraha gidebiliyorlar. Bir diğer bakış açısı ise, aslında ameliyata ihtiyacı olduğu halde, görsel ve yazılı basında gördüğü bir ameliyatın doğru teknik olduğunu düşünerek, bu cerrahi yöntemi istemeleri ve plastik cerraha başvurmaları. Plastik cerrah olarak bu noktada hastaları doğru yönlendirmek görevimiz.

Karın germe mi, liposuction mı?

1

Çocuk doğurmuş kadınların önemli bir kısmı, hamilelikte aldıkları kiloları vermesi halinde sadece liposuction ile karın bölgesinin şekillenebileceğini düşünebiliyorlar. Ancak, özellikle birden fazla doğum yapmış kişilerde bu hemen hemen imkansız oluyor. Bunun en önemli nedeni, gebelik sırasında bebeğin büyüyebilmesi için karın kaslarının (rektus abdominis kasları) arasının açılması. Doğumdan sonra çoğu zaman bu kaslar, kısmen eski haline gelir, çoğu zaman da karnın alt tarafında kas diastazına ek olarak deri gevşekliği ve sarkma da görülür. Bu nedenle sadece liposuctionla yağ dokusunu almak yetmez, deri gevşekliği ve karın kasları arasındaki ayrışmaya da müdahale gerekir. Sonuç olarak; çok miktarda kilo kaybedenlerde ve doğum yapmış kişilerde genellikle yalnızca liposuction yeterli olmaz, karın germe ameliyatı gerekir.

Meme büyütme mi, meme dikleştirme mi?

2

Meme hacmini artırmak isteyen ve memesinin görünümünü güzelleştirmek isteyen çok sayıda kadınla karşılaşıyoruz. Çoğu kadında sadece meme protezi yerleştirerek meme büyütme sağlamak mümkün. Ancak sarkık memesi olan kişilerde, sadece meme protezi koyarak memeyi dikleştirmek pek mümkün değildir. Meme protezi ile sarkık bir memeyi dikleştirme girişimi, daha büyük ama yine sarkık bir meme ile sonuçlanabilir. Genel olarak meme başının izdüşümü, eğer meme altı oluğunun altında ise meme büyütmeyle eşzamanlı olarak meme dikleştirme de yapmak gerekir.

Boynunuzda sarkma varsa yüz germe ihtiyacınız olabilir

3

Yaşla paralel olarak yanaklardaki yağ dokusu, yerçekiminin etkisiyle aşağı doğru yer değiştirir. Bunun sonucunda yanaklarda hacim kaybı olur, çene kenarlarında sarkma başlar. Hastalar sık olarak boyun germe talebiyle gelir. Hastalar boyundaki deri gevşekliği, boyun kaslarındaki ayrışmayı işaret ederler, çene altındaki biriken yağ dokusundan şikayetçi olurlar. Aslında çene kenarlarındaki sarkmalar olmayan hastalarda sadece boyun germe yeterli olabilecekken, çene kenarındaki sarkmanın nedeni yanaklardaki yağ dokusunun yüzün alt tarafına doğru sarkmasıdır. Bu dokunun yanaklara tekrar iade edilmesi gerekir. Bu da boyun germe ameliyatına yüz germenin de eklenmesi anlamına gelir.

Özetlemek gerekirse; kişinin ameliyat endikasyonunu koymak yerine, yakınmasını plastik cerrahına iletmesi ve hangi ameliyatın yapılacağına plastik cerrahla beraber karar vermesi daha uygundur.

www.drcigdemunal.com
https://www.instagram.com/drcigdemunal
https://www.facebook.com/drcigdemunal

03 Nisan 2018 15:17

DİĞER GÜNCEL KADIN HABERLERİ