Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Mikro Botoks nedir?

Arkadaşına öner Yazdır
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Türker Özyiğit, son zamanların en dikkat çeken estetik uygulaması intradermal (cilt içi) botoks” uygulamasından bahsetti.

Yüz mimik kaslarını felç ederek etki eden klasik botoks tedavisini aksine MİKRO BOTOKS, cilt altındaki düz kaslara etki ederek gençleştirme sağlamaktadır. MİKROBOTOKS, yine klasik botoksun aksine tüm yüz, boyun ve dekolte bölgelerine de uygulanabilmektedir. Etki süresi ortalama 4 aydır.

Mikro Botoksun Amacı Nedir, Hangi Amaçla Uygulanır?

Öncelikli amacı, cildi sıkılaştırmak ve ince kırışıklıkları tedavi etmektir. Ancak bunu bir yüz germe ameliyatı gibi düşünmemek lazım; başka bir deyişle yüz germe ameliyatının bir alternatifi değildir.

 

Bunun haricinde yine klasik klasik botokstan farklı olarak yüzdeki akne skarlarının şiddetini azaltmaktadır. Çok önemli diğer bir faydası da yüzdeki yağ sekresyonunu azaltması, dolayısıyla sivilce oluşumu, saç dökülmesi durdurma gibi ilave faydalar sağlamasıdır. Bütün bu faydaları yaparken yüzü tazeler, gençleştirir; porları küçültür; ayrıca mimik kaslarını felç etmeyerek doğal yüz görünümünü korur.

Bir de özellikle sıkıntılı bir diğer endikasyon üzerinde durmak istiyorum. Bazı hanımlarda ya kilo verme sonrası ya da genelde güneş hasarı olarak karşımıza çıkan dekolte bölgelerindeki kılcal çatlakların ya primer tedavisi olarak ya da lazer yenileme veya dolgu enjeksiyonlarına kombine olarak kullanıldığını belirtmek istiyorum.

Mikrobotoks Nasıl Etki Eder?

Mikro botoks, asıl adı ile intradermal botoks, ciltteki porların boyutlarını ayarlayan “erektör pili” denilen kasları hedefler. Bu kaslar etkilendiğinde porların çapları daralır, böylece cilt yüzey alanı küçülerek ciltte bir germe etkisi yaratır.

 

Uygulama Nasıl Yapılmaktadır?

Klasik botoks enjeksiyonları, mimik kaslarını felç etmek için derine yapılırken, intradermal botoks yüzeye yapılır. Çok kılcal iğnelerle yüz, boyun ve ihtiyaca göre dekolte bölgelerine onlarca hatta yüzlerce enjeksiyon yapılır. Yapılan botoks enjeksiyonu, klasik botoksun aksine çok seyreltiktir. Bu sayede normalde uygulama alanı olmayan boyun-çene açısı bölgesi ve boyundaki diklemesine olan bantlar da tedavi endikasyonuna girmektedir.

Mikro Botoks ve Botoks

Botoks uygulamasına devam etmek gerekiyor. Botoksu genellikle yüzün üst kısımlarına, intradermal botoksu ise yüzün alt kısımlarına yapıyoruz gibi düşünmek lazım. Hatta dekolte, saç içi uygulaması bile yapılabiliyor.

 

Bu Uygulamayı Kimler Yaptırabilir?

İntradermal botoks bir ameliyat değildir. Ayaktan yapılan “antiaging” dediğimiz bir işlemdir. Dolayısıyla tek başına antiaging tedavisi olarak 18 yaşından itibaren yapılabildiği gibi veya klasik botoksa, akne skarı veya yara izi tedavisine kombine bir işlem olarak da yapılabilir.

Hem hanımlar hem de erkekler özellikle orta yaşlardan itibaren yüzlerine “antiaging” yöntemlerden birini uygulamaya başlamalıdırlar. İntradermal botoks, son zamanlarda bu yöntemler arasında en sık tercih edilmeye başlananıdır. Bir yığın hiç de azımsanmayacak bütçeler harcanarak alınan antiaging kremler veya solüsyonlar yerine, ortalama 4 ayda bir 15-30 dakika ayrılarak yapılacak bir işlem daha kesinlikle daha etkilidir ve daha tercih edilir olmalıdır.

Op. Dr. Türker Özyiğit
** Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
www.turkerozyigit.com
https://www.instagram.com/opdrturkerozyigit
https://www.facebook.com/op.dr.turkerozyigit/

25 Haziran 2018 16:38

DİĞER GÜNCEL KADIN HABERLERİ