Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Cilt kuruluğu yapan nedenler ve çözümleri

Arkadaşına öner Yazdır
Kış aylarına giriş yaptığımız şu günlerde yaşayacağımız problemlerden biri de kuruyan cildimizdir. Hemen hemen her yaşta, kol, bacak ve gövdede oluşan kuruluk, ciltte enfeksiyona varan sağlık sorunlarına yol açabilir.

Cilt kuruluğunun belirtileri nelerdir?

Cilt kuruluğu problemi yaşıyorsanız, cildiniz sertleşir, ciltte pul pul olma, soyulma, ağrı, kaşınma, çatlama veya gri, kül rengi bir görünüm alma gibi belirtiler görülebilir. Kuru cilt çatladığında mikroplar da kolayca deriden içeri sızar. Cildinizde ağrı yapan kızarıklıklar oluşmuşsa bu bir enfeksiyon habercisi olabilir.

Cilt kuruluğunun nedenleri ve önleme yolları

Rüzgara maruz kalmayın

Soğuk, rüzgarlı ve kuru havalar cilt kuruluğu şikayetinin başlıca nedenleri arasındadır. Soğuk havada ellerinizi ve yüzünüzü koruyun. Bu şekilde dudak ve el çatlamalarının da önüne geçebilirsiniz.

Çok fazla duşta kalmayın

Eğer her gün duş alıyorsanız, duşta kaldığınız süreyi 10 dakika ile sınırlamaya çalışın. Daha fazlası cildin susuz kalmasına yol açabilir. Cilt kuruluğu sorunu olanlar günde bir kereden fazla duş almasa daha iyi olur.

Banyo yaparken ılık suyu tercih edin. Sıcak su, cilde nemini veren cildin doğal yağlarını daha çabuk azaltır.

Cildi kurutan sabunlardan uzak durun

Sabunlar, kozmetik ürünler, alkon içeren hijyen ürünler, antibakteriyel cildi kurutur. Hafif, fakat fazla yağ içeren sabunlar veya sabunsuz temizleyiciler (pH'ı cilt pH'ına uygun) kullanılmalıdır. Cildiniz kuruluğa eğilim gösteriyorsa nemlendiriciler, parfümsüz, alkolsüz ürünler kullanın, sabun ve su ile teması azaltın.

Eğer cildiniz çok kuruysa, sabun veya benzeri bir ürünle yüzünüzü günde sadece bir defa, geceleri temizleyin. Sabahları yüzünüzü sade, soğuk suyla yıkayın.

Soğuk havaya dikkat

Soğuk ve kuru havalar cilt kuruluğu şikayetinin başlıca nedenleri arasındadır. Soğuk havada ellerinizi ve yüzünüzü örtmeye özen gösterin. Bu şekilde dudak ve el çatlamalarının önüne geçebilirsiniz.

Giysilerinize dikkat edin

Cildin nefes almasını sağlayacak pamuklu, ipekli kumaşlar cildin tahriş olmasını, kurumasını önler. Bu arada kullandığınız deterjanın da boya veya parfüm içermemesi önerilir. Bu tür ürünler yine cildi tahriş edebilir.

Bol bol su için

Günlük hayatta cilt kuruluğunu önlemek için yeteri miktarda su içmeliyiz. Vücudumuz terleme veya alkol alımı gibi nedenlerden dolayı su kaybettiği için su alımı ile kuruluğu önleyebiliriz.

Nem cihazı kullanın

Evinizdeki havayı nemli tutmanız cildinizin kurumasını da önleyecektir.

 

Kaynak: MYNET

18 Aralık 2017 13:04

DİĞER GÜNCEL KADIN HABERLERİ