Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Karanfilin saçlara 9 faydası

Arkadaşına öner Yazdır
Çoğumuzun yemekler veya tatlılarda kullandığımız ve hoş bir aroma veren karanfil bedenimiz ve saçlarımız için de oldukça faydalı bir bitkidir.

Antibakteriyel özelliği bulunan karanfil ağacının çiçek tomurcuklarından elde edilen bu baharat, uzun yıllardır ağız kokusu ve diş ağrılarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Karanfilden, solunum yolu rahatsızlıkları, öksürük, stres, sivilce ve cilt lekeleri için de yararlanılırken A, E ve B6 vitaminleri, kalsiyum, potasyum, sodyum ve manganez, Omega 3 ve Omega 6 açısından zengindir.

Karanfilin saçlara da sayılamayacak kadar fazla yararı vardır. Saç kökünü beslemesi, saçı uzatması ve saça hacim kazandırması en bilinenleridir.

Karanfilin saça 9 faydası

Saçın hacim kazanmasını sağlar

İnce telli saça sahipseniz ve hacim almayan saçlarınızdan şikayetçiyseniz hemen karanfil bakımı yapmayı denemelisiniz.

Saçın hızlı uzamasına yardımcı olur

Düzenli olarak karanfil bakımı yapılan saçta yeni saç oluşumuyla birlikte saç hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzar.

Saça canlılık ve parlaklık kazandırır

Düzenli aralıklarla karanfil kürü yapmak, saçınıza daha canlı ve parlak bir görüntü kazandırır.

Saç dökülmesini önler

Stres başta olmak üzere düzensiz beslenme, hormonal sorunlar, ani kilo kaybına neden olan diyetler, bazı saç bakım ürünleri ve mevsim değişiklikleri gibi çok sayıda neden saçların dökülmesine neden olabilir.

Siz de bu soruna bitkisel yoldan çözüm bulmak istiyorsanız karanfil ile saçınıza bakım yaparak çok kısa sürede olumlu sonuç elde edebilirsiniz.

Yeni saç oluşumunu hızlandırır

Dökülen saç telinin yerine yenisinin gelmesi sadece saç köklerinin (folikül) sağlam kalması ile mümkündür. Karanfilin antibakteriyel özelliği, foliküllerin hava alabilmesini sağlayarak yeni saç oluşumuna yardımcı olur.

Saçtaki elektriklenmeyi önler

Kuaförden yeni çıkmış gibi pürüzsüz bir saçınız olsun istiyorsanız, gönül rahatlığıyla karanfil bakımını uygulayabilirsiniz.

Yıpranan ve kırılan saçı onarır

Saç kırıkları günümüzdeki pek çok kadının ortak derdidir. Saçınızı nemlendirerek bu kırıkların oluşmasını önleyebilirsiniz. Bunun için saçınızı yıkarken nemlendirici kullanmaya özen göstermeli ve yüksek ısılı işlemlerden kaçınmalısınız. Hızlı bir çözüm arıyorsanız, düzenli karanfil kürü uygulayarak saçınızın nemlenmesini ve kırıklarınızın onarılmasını sağlayabilirsiniz.

Saç köklerini güçlendirir

Sağlıklı saçın olmazsa olmazı güçlü saç kökleridir. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz karanfil bakımı hem saç köklerini güçlendirir hem de kolay yoldan sağlıklı saça kavuşmanızı sağlar. Karanfil bakımı ile nefes almaya başlayan saç derisi ve saç kökünde yağlanma, kepeklenme veya dökülme gibi sorunlar en aza iner.

Saça daha kolay şekil verilmesine yardımcı olur

Özellikle çalışan kadınların ortak derdi olan saçlara şekil verme işlemi için karanfil yardımcınız olabilir. Karanfil ile saçınıza düzenli bakım yaparak sabahları saç şekillendirmek için harcadığınız zamanı kısaltabilirsiniz.

Karanfil Kürü Nasıl Hazırlanır?

Karanfilin saça faydalarını konusunda olumlu sonuç almak süreklilik gerektirir. Canlı, sağlıklı ve gür saçlara kavuşmak istiyorsanız, karanfil bakımını sadece bir-iki kere değil, düzenli olarak (haftada 1 kere) yapmanız gerekmektedir. Eğer çok hızlı sonuç almak istiyorsanız, karanfil kürünü 1 hafta boyunda her gün saçınıza uygulayın. İlk haftanın sonunda uygulama sıklığını yavaş yavaş azaltın; örneğin 2 günde bir yapın, bir sonraki hafta ise 3 günde bir şeklinde devam edin. 1 ay buyunca bu şekilde uygulama sıklığını azalttıktan sonra, uygulamayı saçınızın ihtiyacına göre haftada 1 veya 15 günde bir şeklinde sabitleyin.

İşte evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz karanfil kürü tarifleri…

Bir kavanoza 1 litre su ve 1 çay bardağı karanfil koyun. 24 saat boyunca kavanozun kapağını kapalı tutun. Sürenin sonunda suyu bir kaba süzün ve kullanın. Bu suyu gün aşırı saçlarınıza kullanabilirsiniz.

1 su bardağı kadar suyu kaynatın. İçine 10-15 tane karanfil atın. Karşımı kapağı kapalı bir kavanozda 15 dakika demlenmeye bırakın. Hazırladığınız karanfil suyunu boş bir spreyli şişeye doldurup saç derinize uygulayabilirsiniz. Karanfil suyunu saçınıza sıktıktan sonra saçınızı yıkmaya gerek yok, ancak yine de rahatsız olursanız 2-3 saat sonra sadece su ile durulama yapabilirsiniz. Bu uygulamayı gece yatmadan önce yaparsanız, karanfil suyu saç derinize iyice nüfuz eder.

Saç kırıklarını onarmak için karanfil yağını zeytinyağı ile seyrelterek saçınıza uygulayın. Bu işlemi haftada 1 kez gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

 

Kaynak: mynet

08 Şubat 2018 21:31

DİĞER GÜNCEL KADIN HABERLERİ