Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Kırışıklıklara çözüm 5 mucize yağ

Arkadaşına öner Yazdır
Ciltteki ince çizgiler ve kırışıklıklar belki biraz da yaşlanma belirtisi olarak görüldüğü için, özellikle kadınlar tarafından pek hoş karşılanmaz.

Beslenme, yaşam koşulları ve yaşın da ilerlemesiyle cilt hücrelerinin yenilenmesi yavaşlar, cilt esnekliğini kaybeder. Yenilenmenin yavaşlamasıyla birlikte de, cildin katlandığı bölgelerde kalıcı çizgiler oluşur.

 

Ancak her ne kadar yaşlanmanın önüne geçmek mümkün olmasa da, yaşlanma belirtisi olarak görülen çizgi ve kırışıklıkları önlemenin, en azından yavaşlatmanın imkanı var.

Beslenme ve sağlıklı yaşam uzmanlarının verdiği bilgiye göre, sağlıklı ve düzeni beslenme ve yeterli miktarda su içmek kırışıklıkları geciktirmede çok önemli rol oynar.

 

 

Antioksidan vitaminler arasında yer alan A, E ve C vitamini bakımından zengin bir beslenme alışkanlığı kazanmanız ve günde 8 bardak su içerek cildinizin yumuşak kalmasını, nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, cilde iyi gelen doğal yağlarla kırışıklıkların derinleşmesini önleyebilir, yeni çizgilerin oluşmasını da geciktirebilirsiniz.

 

 

Kırışıklıklar için doğal yöntemler

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı ve \%100 doğal Hindistan cevizi yağı içeren kremler kırışıklıkları geciktirmek için en etkili doğal yağlar arasındadır. E vitamini bakımından zengin olan Hindistan cevizi yağının antioksidan özelliği vardır, cildi nemlendirir ve sıkılaşmasını sağlar.

Kabak-cekirdegi

Kabak çekirdeği yağı: E vitamini açısından zengin olan bu yağ, cilt üzerindeki lekelerin yok olmasını sağlar. Hücrelerin yenilenmesine destek olarak cilt üzerindeki kırışıklıkların yok olmasına yardım eder. Özellikle güneş lekelerini yok etme konusunda etkilidir. Kabak çekirdeği yağı özellikle göz çevresindeki mimik kırışıklıklarının azalmasına yardım eder.

Havuç Tohumu Yağı: Bu yağda bulunan karotenoidler oldukça etkili antioksidanlardır ve cildi yaşlanmanın etkilerine karşı güçlendirir. Cildi nemlendiren ve güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyan havuç tohumu yağının da sıkılaştırıcı etkisi vardır. Kan dolaşımını geliştirdiği için hücrelere taşınan oksijen miktarını arttırır ve cildin yenilenme sürecine yardımcı olur.

 

 

Zeytinyağı: Cilt hücrelerini yenileyen ve cildi nemlendiren zeytinyağı güneş ışınları, hava kirliliği gibi çevresel faktörlere karşı koruma sağlar. İçerdiği A ve E vitaminleri ile hücre yapısını korur ve yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini geciktirir.

 

 

Hint Yağı: Eski Mısır’dan günümüze, cilt bakımında kullanılan en eski yağlardan biri olan Hint yağı cilt tarafından hızla emilir. Bu özelliği sayesinde pek çok kozmetik kremde kullanılan Hint yağı iyi bir nemlendiricidir ve yeni kırışıklıkların oluşmasını önlemek için kullanılabilir. Hint yağı saç bakımı için de rahatlıkla kullanılabilir.

Nasıl uygulanır?

Kırışıklıklara iyi gelen yağları kullanmadan önce, öncelikle cildinizi iyice temizlemeniz gerekir. Cildinizi temizleyip kuruladıktan sonra, 1-2 damla yağı parmak uçlarınızla masaj yaparak kırışıklıkların bulunduğu bölgelere sürün. Yağı sürdükten hemen sonra başka bir kozmetik krem veya makyaj malzemesi kullanmayın. Çünkü cildin yağı emmesi 5 ila 15 dakika arası sürer. Papatya, zeytin, Hint, Hindistan cevizi, kabak çekirdeği ve havuç tohumu yağı, cilt üzerine masaj yapılarak uygulanan yağlardır. Bu yağları, cildinize küçük dokunuşlarla masaj yaparak sürebilirsiniz.

15 Mayıs 2018 17:49

DİĞER GÜNCEL KADIN HABERLERİ