Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Kadınlar ve erkekler neden aldatır?

Arkadaşına öner Yazdır
Birçok beraberlikte yaşanan ve mutlu ilişkilerin önündeki en büyük tehdit eden olarak karşımıza çıkan konu aldatmadır. Günümüzdeki ilişkilerde sık karşılaşılan bu konunun kadın ve erkek açısından bakıldığında farklı nedenleri vardır.

Aldatma sebepleri

Erkeğin aldatma nedenleri;

Ego tatmini, özgüvenin tazeleme isteği, uzun süre aynı kadınla olmadan sıkılma, seks hormonlarının aşırı salgılanması, eşin aşırı kıskançlığı, yoğun stres ve sıkıntı sonucu değişik insanlarla birlikte olma isteği, eşinin cinsel isteklerini yerine getirememesi, orta yaş bunalımı, cinsel işlev bozukluğu yaşayanların kendini kanıtlama isteği, eşcinsel dürtülerini bastırma ve gizleme eğilimi, psikolojik rahatsızlıklar, sosyal ve ekonomik statünün değişmesi, eşiyle iletişim kuramama.

 

Kadınların aldatma nedenleri;

Aile baskısıyla yapılan evlilik, eşin fiziksel şiddeti ve baskısı, eşinden saygı ve sevgi görmemesi, kendini değersiz hissetmesi, aldatılma ve intikam isteği, eşin kıskançlığı, eşinin bakımsız olması, duygusal olarak eşinden beklentilerinin karşılanmaması, romantizmin yok olması, ekonomik-sosyal statü değişikliği, psikolojik rahatsızlıklar.

 

Kadınlar daha az aldatır

Aldatma insanda olabilen bir özelliktir. Kadınlar, genetik özellikleri, toplumsal yargılar ve baskılanmalarından dolayı erkeklerden daha az aldatırlar. Ancak bu işi erkeklere göre daha gizli yaptıklarından aldatma oranları gerçekçi şekilde kamuoyuna yansımaz. Hastalıkları, kişilik patolojilerini bir kenara bırakırsak; kadının aldatmasındaki en büyük etmen sevgi ve ilgi eksikliğidir.

Yapılan araştırmalara göre erkekler kadınlardan daha fazla aldatıyor. Ancak toplumsal yapı erkeğin aldatmasına karşı daha toleranslı davranırken kadınların aldatmasına bu kadar hoşgörüyle yaklaşılmıyor. Çoğu zaman erkeklerin aldatması bir övünme meselesi haline gelirken, kadınların aldatması ise daha çok gizli kalması yönündedir.

 

Partnere dikkat

Ancak araştırmalarda ortaya çıkan bir gerçek te kadınların aldatma oranının erkeklere yakın olması. Kadınların aldatma nedenleri arasında güven ve anlayış arayışı ilk sıralarda gelse de cinsel tatmin için aldatan kadınlar da var.

Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan bir başka gerçekte kadının eşini hem ruhen hem fiziken aldattığı, erkeğin aldatmasının ise çoğunlukla fiziken olduğu yönünde.

İngiltere’de yapılan bir araştırma ise partnerimiz kendine çok güveniyorsa dikkatli olmamız gerektiğini söylüyor. Güç, özgüven ve yetki sahibi olanların aldatma ihtimalinin daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Bekarlar az aldatıyor

İşin diğer bir ilginç yanı ise nikahlı çiftler arasında aldatma oranının bekar çiftlere göre daha fazla olduğu. Öncelikle erkeği ele alırsak, yine uzmanlara göre nikah yüzüğünü parmağına takan erkeğin testesteron hormonlarında düşüş oluyor ve kendini ispatlama güdüsüyle heyecanını canlı tutmaya çalışıyor. Bu da erkeklerin aldatma oranlarının neden yüksek olduğunun en kısa yoldan kanıtı olsa gerek!

 

kaynak: mynet

28 Haziran 2018 12:05

DİĞER GÜNCEL KADIN HABERLERİ