Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Mutluluğun sırrı işte bu 12 maddede yatıyor

Arkadaşına öner Yazdır
Oscar Wilde,”insanlardan çoğunun mutluluğu ve mutsuzluğu kendi düşünce ve inanışlarına bağlıdır” der.

Evet mutsuzluğun kökeninde depresif bir ruh halinin bulunduğunu belirtiyor uzmanlar. Siz siz olun hayatta yaşanacak, mutlu olacak çok şey olduğunun farkına varıp, mutluluğun yolunun yapabileceğiniz küçük değişikliklerden geçtiğini unutmayın.

Dünyanın dört bir yanında yapılan bilimsel araştırmalar; mutluluğun formülünü bulmaya çalışıyor. Son yıllarda mutluluk, yaşama sevinci ve pozitif olma konularına sıkça eğilen bilim adamları, ortaya hayatı güzelleştirecek öneriler çıkardı. İşte o öneriler...

Yardımsever olun

İyilik kazandı! Ailesinin ölüme terk ettiği küçük çocuğun 2 ay sonraki görüntüsü

Psikoloji alanında yapılan araştırmalara göre kendiniz için değil de, başka insanlar için para harcamak, size kendinizi daha iyi hissettirecek. Bağış yaparak ve başkalarına para vererek mutluluğu yakalayabilirsiniz.

Gülümseyin

Aşırı gülmek depresyonu tetikleyebilir

Gülümsemek ve mutluymuş gibi davranmak, gerçekten üzgün olduğunuzda kendinizi daha iyi hissetmenize neden oluyor. Birçok araştırmaya göre; sadece gülümseme hareketi bile, insanların kendilerini daha mutlu hissetmelerine sebep oluyor.

Bol bol şükredin

iStock-626004142

Her gece sizi mutlu eden üç iyi şeyi aklınızdan geçirin. (Çok önemli şeyler olması gerekmez. Sizi mutlu eden çok basit şeyler de olabilir). Bunu yapanlar diğerlerinden daha mutlu olmaktadır.

Yeni bir şey deneyin

iStock-610259354

Hayatlarındaki rutini değiştiren, yeni deneyimler yaşayan, ,maceraya atılan insanların diğerlerinden daha mutlu olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlandı. Tüm bu yapılanların, yeni şeyler denemenin beyin dalgalarını uyardığı belirlendi.

Hedef belirleyin

iStock-672237296

Kendisine uzun veya kısa vadeli hedef koyanlar diğerlerine göre daha mutlu oluyor. Çünkü bir amaç için çalışmak olumlu duyguları harekete geçiriyor.

Tarafsız olun

iStock-613664356

Sizin gibi düşünmeyenler de olduğunu kabul edin. Mutlu olmak için tarafsız olmak, inatla kendi bakış açınızı savunmaktan vazgeçin. Hem enerjiniz size kalacak hem de mutlu olacaksınız.

İnançlı olun

iStock-583735462

Yapılan çalışmalara göre; inançlı insanlar, olmayanlara göre hayatlarından çok daha memnun ve daha mutlu. Doç. Bruce Headey'in, Melbourne Üniversitesi'nde yaptığı 25 yılık araştırmanın sonucunda; inançlı insanların, kariyer endişesinden kaçındıkları ve duygusal açıdan daha istikrarlı oldukları ortaya çıktı.

En az 6 saat uyuyun

Elleriniz ve uyku şekliniz neler anlatıyor

İngiltere'de yapılan bir çalışma; günde en az 6 saat 15 dakika kesintisiz uyumanın, insanları mutlu ettiğini gözler önüne serdi.

10 iyi arkadaş edinin

Hiç kız arkadaşı yoktu imdadına erkek arkadaşları yetişti

Nottingham Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma; en az 10 iyi arkadaşa sahip olduğunu söyleyen yetişkinlerin, beş veya daha az yakın arkadaşa sahip olanlardan daha mutlu olduğunu ortaya
koydu.

Romantizm önemli

iStock-577616778

İlişkilerin, mutluluk üzerinde olumlu etkisi var. Cornell Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre; ilişkisi olan insanlar; olmayanlara göre daha mutlu.

İşe yakın oturun

iStock-647221380

İş yerine 20 dakika mesafede oturan kişilerin, daha mutlu olduğu iddia ediliyor. Uzmanlar, her gün ev ve iş arasında uzun zaman harcamanın fiziksel ve ruhsal açıdan insanları olumsuz etkilediğini belirtiyor.

28 Kasım 2017 13:20

DİĞER GÜNCEL KADIN HABERLERİ