Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Diş sağlığı vücut sağlığı ile doğrudan ilişkili

Arkadaşına öner Yazdır
Dentplus'ın sahibi Deniz Noyun ile ağız ve diş sağlığı üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik...

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

1975 yılında Adana’da doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Bursa’da tamamladım. 1993 yılında girdiğim, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden 1998 yılında mezun oldum. Unident, Prodent, Dentplus polikliniklerinde diş hekimliği yaptım. 2002 yılında Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi periodontoloji (diş eti hastalıkları) Ana bilim dalında doktora eğitimim başladı ve 2006 yılında doktora eğitimimi tamamladım. Protez ve Estetik Uzmanı Diş Hekimi Fuat Noyun ile evliyim ve Demir Noyun’un annesiyim.

 

Ülkemizde kişilerin ağız sağlığına verdikleri önem yurtdışına oran ile sizce ne durumda?

Bu oran ne yazık ki çok düşük. Tabii ki bu konuda bizim ülkemizin ekonomik durumu, eğitim durumu çok önemli rol oynamaktadır. Bir de koruyucu hekimlik hizmetleri, yurt dışında çok daha fazla ve yaygın olarak yapılmaktadır. İnsanlar sosyal sigortalarını diş hekimleri hizmetlerinde de kullanabilmekte, bu da diş sağlığına verilen önemi arttırmaktadır.

 

Kliniğinizde yaptığınız işlemler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kliniğimizde diş hekimliğinin hemen hemen tüm branşları ile hizmet verilmekte. Benim uzmanlık dalım diş eti hastalıkları. Bunun dışında her branşın uzmanı ile hizmet verilmekte.

 

İmplant dediğiniz nedir? Biraz açıklar mısınız?

İmplant diş kökünü taklit eden titanyum vidadır. İmplantlar, tek bir diş eksikliğinde yapılabildiği gibi birden fazla dişlerin eksik olduğu vakalarda da hastalara fonksiyon ve estetik kazandırmaktadır.

 

 

Peki, implantın başarı oranı nedir?

Günümüzde son on yıla baktığımız zaman, implantın başarı oranı yüksek oranda artmıştır. Bu oran, uygulayan kişi, vakanın seçimi ve hastanın ağız bakımına verdiği önemle değişiklik göstermiştir.

 

Ağız ve diş sağlığının önemi nedir?

Vücuda açılan ilk kapı ağızdan geçer. Ağızımızın ve dişlerimizin sağlığı, tüm vücut sağlığı ile yakından alakalıdır. Bunun yanı sıra son zamanlarda yapılan çalışalarda diabet, kalp hastalıkları, düşük ağırlıklı bebek doğurma riski, diş eti hastalığı olan bireylerde çok artmaktadır. Bu sebeple, ağız ve diş sağlığı genel vücut sağlığı ile doğrudan ilişkilidir.

 

Diş çürümesi dediğimiz olay nasıl oluyor?

Diş çürüğü, dişler fırçalanmadığı ve dişlerin araları temizlenmediği taktirde, o bölgede biriken bakteri plağının içinde ki özel bakteriler tarafından oluşmaktadır.

 

Diş eti hastalıkları nasıl oluşur?

Diş eti hastalıkları, eğer genetik sebeplere bağlı değil ise, mikrobiyal dental plak dediğimiz ve tamamen gıda artıklarından oluşan içerisinde binlerce bakteri çeşitliliği barındıran, plakla beraber çevresel faktörlerin (sigara, stres, geçirilmiş rahatsızlıllar vb.) de birlikte etkili olduğu bir dizi mekanizma ile oluşur.

 

Ağız ve diş sağlığı nasıl korunur?

Ağız ve diş sağlığını korumanın en etkili yolu onu önemsemek ile başlar. Bu; kendimizin yapacağı ev bakımı ile beraber düzenli diş hekimine gitmeyi kapsar.

 

 

Diş hekiminden korkan çocuğun tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Çocuk diş hekimliği ayrı bir uzmanlık dalıdır. Çocuğun ilk diş hekimi ile karşılaşması bu uzman tarafından olmalıdır. Bu branşta ki kişilerin eğitimi korkan, tedirginlik yaşayan ve tedavide zorlukl yaratan çocuklara yönelik pek çok yöntemi içerir. Böylece çocuk; rahat ve güven duyarak tedavisini yaptırır. Kliniğimizde de bu konuda hizmet verilmektedir.

 

 

Günlük diş bakımımız nasıl olmalı? Daha beyaz dişler için nelere dikkat etmeliyiz?

Günlük diş bakımımız günde en az iki kez diş fırçalama ve dişlerin aralarını temizleyecek ip ve ara fırça kullanımı şeklinde olmalıdır. Bunun yanı sıra; ağızda uygun gargara kullanımı da dilimizin üzerinde ki bakterilerin ve ağız kavitemizde ki bakterilerin uzaklaştırılması için günlük ağız bakımımıza dahil edebileceğimiz bir yöntemdir.

Daha beyaz dişler için ise; günlük hayatımızda boyar madde içeren gıdalardan ve içeceklerden uzak durmamız veya bunları azaltmamız önerilir. Tabii ki günde en az iki kez yapılacak ağız temizliği de vazgeçilmezdir.

 

Diş fırçamız ve macunumuz için vereceğiniz öneriler nelerdir?

Diş fırçasının dizaynı, kılların şekli ve sayısı, sertliği doktorun önerileri doğrultusunda olmalıdır. Diş macunu ise fırçalamayı kolaylaştıran bir araç gibi görünse de günümüzde, beyazlatıcılı, değişik florür oranlı ve hassasiyet gidericili  gibi pek çok macun türleri bulunmaktadır. Bu macunlardan hangisini kullanılacağı hekimler tarafından tavsiye edilmelidir.

 

Sizce bakımlı ve beyaz dişlerin sosyal hayatımızdaki yeri nedir?

Tabii ki bakımlı ve beyaz dişlerin sosyal hayatımızdaki yeri büyük önem taşır. Yüzümüzde ki ifadenin bir bölümünü dişlerimiz ve gülüşümüz oluşturur. Yüz estetiğinde dişlerin önemi çok büyüktür. Rahatça gülebilmek sosyal hayatta büyük önem taşır, sağlıklı ve güzel dişlere sahip olmak ayrıcalık yaratır.

 

Hastalarınız ile sohbet konunuz genellikle neler oluyor?

Onların hayatları ve sıkıntılarına yaklaşmayı önemsiyorum. Onlardan kendime pay çıkararak, empati yapmaya ve daha iyi anlamaya çalışarak, hayatlarının bir parçası oluyorum.

 

Diş hekimliği dışında hobileriniz ve sevdiğiniz şeyler nelerdir?

En keyif aldığım ve kendimi en huzurlu hissettiğim spor kayak. Kayak benim tüm stresimi alan ve kendimi güçlü hissettiğim bir spor dalı. Ayrıca haftada yedi gün, her sabah yürüyüş yapar, güne dinamik ve heyecanlı başlarım. Görsel sanatlar özel ilgi alanıma girer ve iyi bir şarap tadımcısıyım…

 

12 Ocak 2016 14:10

DİĞER GÜNCEL RÖPORTAJ HABERLERİ