Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Gülümsemek kişiyi güçlü kılar

Arkadaşına öner Yazdır
Bursa'nın sevilen simalarından, Marka Yönetimi konusunda uzman isim Didem Çelik ile Bursa, iş hayatı ve beklentileri konusunda keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik...

Sizi cemiyet hayatından ve medyadan çok yakından tanıyoruz. Bu hayatta sizin için öncelikler nelerdir?

İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.

Ben hiçbir zaman hızlı tüketim modasını benimsemedim, benimseyemedim. Kalıcı olmak ve istikrar her zaman önceliğim ve tercihimdir.

 

Başarılı bir iş hayatınız var. Markalaşma konusunda verdiğiniz danışmanlıkları takip ediyoruz. Markalaşmak nedir?

Markalaşmak itibar ve kalıcılık sağlar. Sektörde ki diğer rakiplerden sizi ayırır ve özel bir yere koyar. Tüketicinin neden sizi seçmesi gerektiğinin cevabını doğru anlatmak gerekir. Önce amaca yönelmek ve buna uygun bir strateji belirlenmelidir. Strateji aslında bir savaş terimidir. Yunanca'da "Strategia" kelimesinden günümüze gelmiştir.  Ve bu "General" anlamını içerir.

 

Markalaşmak neden önemlidir?

Güven verir… Tüketicinin aklında ki soru işaretlerini azaltır. Bir marka ile çalışırken arkanızda ismini ve gücünü  hissedersiniz.  Marka kendine özgü bir kimlik kazanmayı sağlar. Bu da o markanın fark kazanmasını, kişiliği olmasını ve kalıcılığı sağlar.

 

Başarılı olmanın tüyoları sizce nedir?

Bu konu için dipsiz diyebiliriz. Bence çok çalışmak ve kararlı olmak esastır. Herkesin kendi hayatında birer sistem kurucusu olduğuna inanıyorum. O yüzden her birey birer liderdir. Liderlik ise bir ruh bilimidir. Ancak liderliği ego ile tanıştırmamak herkes için en hayırlıdır. Ego; kişiyi yıkan en talihsiz huy veya karakterdir. Liderlik bir amaç değil, kesinlikle bir yaşam biçimidir. Yol açmaktır, iz bırakmaktır. Başarılı olmaktan daha zordur başarıyı sürdüre bilmek.  Başarılı olmak için hedefe varmak yeterli değildir.  Bu bir yolculuktur.  Olaylara uzun soluklu bakmak gerekir. İşte sistem kurmayı ve disiplinli yaşamayı, prensipleri yıkmamayı alışkanlık haline getirmek  kişi için bir şanstır.

 

Siz böyle mi yaşıyorsunuz? Sıkıcı değil mi bu kadar sistem içinde yaşamak?

Heyecanımı her zaman içimde yaşarım. Alkış ve övgü beni kamçılar. Hiçbir konuda heyecansız olamam.  Heyecan, heves, hayal kurmak karakterimin yapı taşlarıdır. Mutfakta salata doğramak bile benim için bir seremonidir.  Ailemle her hareket bir video kliptir mesela. Yaşamayı çok seviyorum. Hayatın içinde olmak bana büyük heyecan veriyor. Çamura batmak, yokuş çıkmak, bir teyzenin torbasını taşımak, fermuar açmak, hediye vermek, ne vereceğimi planlamak, kız arkadaşlarım, yağmurda ıslanmak, dağılan saçıma toka takmak, burnumda çıkan sivilcemin acısı…  Hayatın her noktasında heyecan var.

 

Hırslı mısınızdır? Hırslarınız sizi üzer mi?

Hiç hırslı biri olmadım. Vazgeçmeyi hep bildim. Bir konu üzerine hiç takılmam. Hemen alternatifine bakarım. Agresif bir kişiliğim hiç yoktur zaten. Bu şirketime, aileme ve yakın çevreme de yansır. Bizler genelde gülen kişileriz.

 

Çok hareketli bir kişiliksiniz. Siz kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Kendime has, özgün bir karakterim var. Hayatımda hiçbir şeyi ertelemedim. Aklımdakini hemen hayata geçirmek isterim. Hızlıyımdır. Eskiden hatalarıma sebep olmuşsa bile bu huyum, şimdi tecrübelerle çok işime yarıyor. Güç benim için önemlidir. Gücümü gülümsemekten alıyorum. Eğer donanımınız ve genlerinizde liderlik yoksa sadece eziyet çekersiniz.

 

Nasıl yani?

Hayata gülümseyerek bakmanın bana çok şey kattığına inanıyorum. Gülümsemek, Allah’a ve şanslarıma karşı şükür ve teşekkür belirtisi. Gülümsemek kişiyi güçlü kılar ve doğru kararlar almasına yardımcı olur. İç huzuru yerinde olan kişilikler ortamlarda mutlu ve mevcutta tamamdır. Ben böyleyim. Hiçbir beklentim olmadığı için, gelen tüm minik jestler beni mutluluktan uçurur.

 

Güç nedir sizce? Biraz açar mısınız?

Güçsüzken ilişkilerde iyi olmak kolaydır. Gücü taşıyabilmek önemli maharettir. Güç ele geçince egolar devreye girer. Dev aynalardan bakılır. Oturmuş bir karakter yoksa ortada, güç çok tehlikelidir. Bir kişinin gerçek karakteri güçlü olduğu ortamda çıkar. Ben; işte o zamanlarda kişilikleri incelerim. Yaklaşırım veya çooook uzaklaşırım.  Bence güç çok etkili bir karakter çözücüdür. Hele bir de hırs gücü ele geçirdiği zaman, tehlike çanları çalar. Hırs ve güç tehlikeli ikilidir. Beni böyle ortamlar bozar, hemen uzaklaşırım.

 

Markaya geri dönecek olursak, kişilerde birer marka olabilir o zaman…

Tabii ki… Öncelikle samimiyet, bir başkası gibi yaşamaya çalışmamak, gidilecek yolu belirlemek, varılacak hedefler, durulacak istasyonlar. Herkes kendi hayatının sistemini doğru kurmalı. Bu bir bencillik olarak görülmemelidir. Kendiniz kendi ayaklarınızın üzerinde duramıyorsanız, yakın çevrenize de fayda sağlayamazsınız.

 

Minik kızınız Bade altı yaşında oldu. O’nunla aranız nasıl? Bu tüyoları kendisi ile de paylaşıyor musunuz?

Evet; Bade her anne gibi benim her şeyim ve O’na yol göstermek ve kılavuzu olmak en baş görevim. Kendisine elimden geldiğince anlatıyorum. Allah baba; seni bana verirken söz verdim, sana en iyi şekilde bakacağım için diyorum. Tüyolar hayatımızda ki kısa ve doğru yollardır.

 

Bir anne olarak neler temenni edersiniz Bade için?

Hamile kaldığım ilk günden beri Bade için duam sadece sağlık ve şans oldu. Şanslı olmasını temenni ediyorum ama tabii ki şanslarını doğru değerlendirmek de kendi kişiliğine bakacak. Meslek olarak, sanatçı veya sporcu olmasını çok isterim. Hobisini meslek haline getirmesi güzel olabilir. Aslında ne yaparsa yapsın en iyisini yapsın. Vicdanına hesap verebildiği, mutlu ve huzurlu olacağı her ortamı ailesi  olarak destekliyoruz. Ben O’na şimdiden çok güveniyorum.

 

Bu hayatta sizin kılavuzunuz var mı?

Olmaz mı? Annem ve babam benim nu hayatta ki en önemli rol modellerim. Babam çok kararlı, iyi bir yöneticidir. Dik durur, hakkı korur, bu hayatta torpili yoktur, fantezilerle uğraşmaz. Onun için doğru hep bir tanedir. Annem ise iyi felsefe bilir ve uygular. Ne yazık ki sadece bilmek yeterli değildir. Uygulamak en önemli meziyettir ki hayatımda tanıdığım en mutlu insan annemdir. Evrenden gelen her şeyi kabul eder ve hemen onu en mutlu şekilde yaşar ve yaşatır. Yakın çevresi için vazgeçilmezdir. Gerçekten eşi ve benzeri yoktur. Her ortamda mutlu, sürekli tebessüm halinde olan, iç huzuru yerinde bir kişiliktir. Fazla erdemli olduğunu ve hayatın kodunu ciddi çözdüğüne inanıyorum. Hala fikrim O’na çok ihtiyacım var.

12 Ocak 2016 14:41

DİĞER GÜNCEL RÖPORTAJ HABERLERİ