Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

O bir işkadını, o bir yardım gönüllüsü

Arkadaşına öner Yazdır
O ilk bakışda yüksek zümrenin en havalı hanımefendilerinden biri gibi görünse de aslında yüreğinde taşıdığı sıcacık insan sevgisinin dışa vuran mütevazı bir yansıması.

O ilk bakışda yüksek zümrenin en havalı hanımefendilerinden biri gibi görünse de aslında yüreğinde taşıdığı sıcacık insan sevgisinin dışa vuran mütevazı bir yansıması. O bir işkadını, o bir yardım gönüllüsü, o bir yazar ve en önemlisi, onca koşuşturmaya rağmen o, önce bir anne...

 

Bursa'nın sevilen simalarından, ŞEBNEM SAKDER ile Bursa, iş hayatı ve beklentileri konusunda keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik...

 

Röportaj: womentr

 

Peki kimdir bu Şebnem Sakder?

Şebnem Sakder; Bence en bomba soru bu olsa gerek :) İnsanın kendini anlatması pek de kolay değil ama kısaca duygusal yapıları her alanda kendini gösteren  Balık burcu kadınıyım. 

Sanata eğilimli ve dosthane tavırlarımla doğru motivasyon yeteneğmi, 6.hissimin  gücüyle birleştirilmesini bilen  ve öğrenmeyi seven Lunapark İşletmecisi  anne, ve yine  Lunapark İşletmecisi bir babanın 3 çocuğunun en büyüğü  olarak  1977 yılında Bursa’da doğdum.

Temel eğitimlerimin hepsini Bursa’da aldım. Uludağ Üniversitesi Turizm  ve Otelcilik Bölümü'nden  mezum oldum.

Lunapark’ın renkli ışıltılı dünyasında  sevgi dolu mutlu bir ailenin çocuğu olarak büyüdüm. 2000 yılında kardeşim Serkan  Sakder’in  kurduğu Sermat Matbaa şirketini kardeşimden devir alarak, matbaa sektöründe büyük bir tecrübe yaşayarak çekin senetin ne olduğunu, kısacası ticaret hayatını öğrendim.

 

Şu an ben artık  matbaacıyım diyebiliyorum. 2012 senesinde Jolly Tur Beşevler şubesini  kurarak Türkiye’nin en büyük  Tur Operatörü ünvanını aldık. Trompet Organizasyon adı altında Şişme çocuk oyun grupları kiraladığımız ve organizasyon hizmeti verdiğimiz şirketimiz var. Aynı zaman da  Bodrum Göltürkbükü’nde  denize sıfır Nazlı Otel’in işletmesini alarak otelcilik sektörünede girmiş olduk. 2015 Yılında aile şirketimiz olan Kültürpark İçinde bulunan Altınpark’ın yönetimine 3.kuşak olarak kızlar geçtik.

 

 

 

 

Sosyal bir kişiliğe sahip  olmam insanları sevmem özellikle iş hayatımda başarılarımın büyümesinde ve ilerlemesinde büyük bir etken oldu diyebilirim.

Şebnem hanım, sizi cemiyet hayatından ve medyadan çok yakından tanıyoruz. Bu hayatta sizin için öncelikler nelerdir?

 

Şebnem Sakder; Benim için hayatımdaki öncelikler demek istemiyorum.  Tabii ki anne olan herkesin olduğu gibi benim içinde oğlum Kuzey, kızım Armin  ve Annemin bize bıraktığı en değerli parçası olan Babam Zafer Sakder. Ben, bu üç isimsiz bir hayat düşünemiyorum. Benim hayata bağlanma ve yaşama sebeplerim onlar.

Sonra mı? tabi ki işlerim geliyor.

Bununla birlikte benim 2012 senesinde Akciğer Kanserinden hem arkadaşım hem dostum hem de sırdaşım olan annem Semra Sakder’i  kaybettikten sonra hayata bakış açım değişti.

Hayatın daha pozitif enerjilerle yaşanması gerektiğini fark edip, hayatın bize sunduğu güzellikleri fark ederek, tadını çıkararak yaşamamız gerektiğini, sevdiklerimizin değerini bilerek, onları sahiplenerek, yarın kaybedecekmişiz gibi değer vererek, yaşamamız  gerektiğini anladım.

 

Yaptığınız röportajlar ve yazılar ile Bursa'da hem siyasi hemde cemiyet hayatında adınızdan çok sık söz ettiriyor sunuz. Size ''Bursa'nın Ayşe Arman'ı'' diyorlar. Sizce doğru mudur?

 

Şebnem Sakder; Bir dönem köşe yazarlığı  yaptım.

 

Hafta sonu da bir gazetede röportajlarım oldu. Evet gerçekten çok söz getiren röportajlardı. Özellikle Bursa’da siyasi isme sahip olan birçok siyasetçi ve bürokrat ile röportajlar yaptım. Belediye başkanlarımızın hepsi, valimiz ve emniyet müdürümüz olmak üzere benim için yaşamım boyunca  şeref duyacağım bu güzel isimlerin en doğal yönlerini halkımızla paylaştım.

Türkiye de büyük bir isim olan ‘’Ayşe Arman‘ın‘’ tarzıyla çok bağdaştırılınca, gurur duydum.

Ve bu röportajlar sayesinde ilklere imza attım. Mesela dönemin Bursa Emniyet Müdürümüzle yapılan ilk söyleşiye  ben imzamı attım. Siyasilerimiz kapılarını bana içtenlikle samimiyetle ve dobra cevaplarıyla açtılar. Ve idda ediyorum ki, benim yaptığım bu söyleşileri Bursa da benden önce ve benden sonra kimse yapamamıştır, yapamaz da!

 

 

Peki sizce başarılı olmanın yolu nelerden geçiyor?

 

Şebnem Sakder; Başarılı olmanın yolu tabi ki akıldan geçiyor. İzlemekten, öğrenmekten, çalışkan olmaktan, dürüst olmaktan en önemlisi de hak yememekten geçiyor.

 

Yapmak için için kendinize koyduğunuz hedefler nelerdir?

 

Şebnem Sakder; En çok istediğim şey, ben öldüğüm zaman arkamda gülen yüzler, mutluluk, sevgi, kardeşlik, dostluk, iyilik bırakmak. Annem den sonra bu kavramların çok değerli olduğunu bizzat yaşadım.

Paranın, malın, işin gücün bir yere kadar olduğunu ama yapılan iyiliklerin her zaman yanında olduğunu gördüm. Veee en büyük hedefim alabildiğim nefes kadar Kuzey ve Armin’in yanında olabilmek.

 

 

Hırslı mısınızdır? Hırslarınız sizi üzer mi?

 

Şebnem Sakder;Hırslı mıyım??? İnanın bilemedim .

Çok hırslı bir kişiliğimin olduğunu düşünmüyorum. Kendi dünyasında yaşayan, kimsenin malında, işinde gözü, mutluluğunda da gözü olmayan bir insanım.

Kendi yaşadıklarım, kendi kazandıklarım, kendi ailem bana yetiyor.

Kimsenin hayatı beni ilgilendirmez.

Kimse de benim hayatımla ilgilenmesin.

Herkes kendi hayatına sevdiklerine işine gücüne bakarsa Allah daha çok verir. Çok hırslı olmadığım içinde hiçbir zaman hırslarım beni üzmedi. ‘’Başarılı’’ olmaya alışkın bir kişi olarak ‘’başarısız’’ olmak beni üzer .

 

Çok hareketli bir kişiliksiniz. Siz kendinizi nasıl tanımlarsınız?

 

Şebnem Sakder; Gerçektenn çoook hareketliyim. Hiç yerimde duramıyorum. Kalbim pır pıır hep atıyor. Hiç durmuyor. (Allah'da durdurmasın.) Burcumdan dolayı hayal gücümün kuvveti yaşamıma da yansıyor. Aileme sevdiklerime dostlarıma işime her şeye. Yüce Allah bana öyle büyük bir kalp vermiş ki her zaman her şeye her yer yeter...

 

Bir anne olarak çocuklarını için neler temenni edersiniz?

 

Şebnem Sakder; Çocuklarım için sağlıklı mutlu huzurlu bir dünya istiyorum. Çocuklarımı yaşayabilecekleri, hemen sorumluluk yüklemeyecek, benim çocukluğum gibi, bu zamana göre daha çizgi film kahramanlarıyla dolu, daha renkli, daha müzikli kısacası masallardaki gibi bir dünya temenni ediyorum. Bütün çocuklarımız için...

 

 

 

Bu hayatta sizin kılavuzunuz var mı?

 

Şebnem Sakder;  Bu hayattaki en büyük kılavuzum, önce Allah; Allah'ın yolundan şaşmamak ondan istemek, ona yalvarmak, günah işlememek.

Atatürk; Biz Atatürk sevgisiyle büyüdük. Atamızın sevgisiyle öleceğiz. Biz Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklarıyız.

Ailem; Bir daha dünyaya geşecek olsam yine annemle babamın evadı olarak dünyaya gelmek isterim.

 

Gizli sosyal yardım porjelerinin kahramanısnız. Bu konuda neler söyleye bilir siniz?

 

Şebnem Sakder;  Elimden geldiğince doğru olduğuna inandığım ve kalbimin sahip çıkabildiği yardım projelerinde Allah'ın bana verdiği güçle destek olmaya çalışıyorum. Özellikle motivasyon açısından ve yapılan yardımın doğru noktaya ulaştığında hissedilen başarı, mutluluk, saygı ve sevgi duygusu yaşadığın sürece insanın hissetmesi gereken çok büyük bir duygu.

 

Şebnem Hanım, bize zaman ayırdığınız için size çok teşekkür ediyoruz. Yüreğinize sağlık.

 

 

 

                                                                                                         

02 Temmuz 2016 18:11

DİĞER GÜNCEL RÖPORTAJ HABERLERİ