Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Jinekoloğunuza mutlaka anlatmanız gereken 8 konu

Arkadaşına öner Yazdır
Türkiye'de kadınlar hala önemli bir sorun yaşamadıkça jinekoloğa gitmiyor. Oysa ki düzenli muayenelerle birçok sorunu önceden çözüp sağlığınıza kavuşmak çok kolay. Peki hangi sorunlarınızı doktorunuzla özellikle paylaşmalısınız?

1. Cinsel ilişki esnasında acı hissetmek

Cinsel ilişkiye girdiğinizde eğer bir sorun yoksa acı duymazsınız. Bazen bazı durumlara bağlı olarak ortaya çıkan acı normal kabul ediliyor, eğer sık sık acı duyuyorsanız mutlaka doktorunuza bundan bahsetmeniz gerekiyor. Önemsemediğiniz bu ayrıntı, doğurganlığınızla ilgili sorunlarla bile ilgili olabilir.

2. Aşırı tüylenme

Vücudunuzda normalden fazla tüylenme başladıysa bunu sadece kuaförünüzle halledemezsiniz. Neden tüylenme sorunu yaşadığınızı anlamak için doktorunuzun sizi tetkik etmesi ve hormonal bir sorun olup olmadığını anlaması gerekiyor.

3. Dışkılama esnasında acı hissetme

Günlük olarak dışkılama esnasında ağrı, şişkinlik, gaz sancısı gibi durumlar normaldir ancak acı hissediyorsanız ters giden bir şeyler olabilir. Endometriyozis adı verilen bir hastalık ıkınırken, hatta idrarınızı yaparken acı duymanıza neden olabilir ve regl dönemlerinde belirtiler artış gösterebilir. Bu hastalık sadece sindirim sistemiyle ilgili değil, aynı zamanda yumurtalıklarla da bağlantılı olabiliyor.

4. Vajinal kuruluk

Vajinal kuruluk sadece cinsel isteksizlik durumlarında ortaya çıkmaz. Bazen istek duyduğunuz halde kuruluk yaşayabilirsiniz ve bunun nedeni enfeksiyon, hormonal dengesizlik gibi şeyler olabilir. Mutlaka kuruluk şikayetinizi doktorunuzla paylaşın.

5. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık geçirme veya sahip olma

Daha önceden geçirdiğiniz cinsel yollu bulaşan bir hastalık varsa bunu 'aman geçti zaten' diye geçiştirmeyin çünkü eğer çocuk yapmayı planlıyorsanız doktorunuzun özellikle bunu bilmesi gerekiyor. Hem kendi hem de bebeğinizin sağlığı içi ileride mutlaka önem teşkil edecek. Bazı hastalıklar antibiyotikle tedavi edilse de vücuttan tam atılamamış olabiliyor.

6. Vajinada kötü koku

Vajinamızın kendine has ve bazen rahatsız edici gelecek bir kokusu vardır ama bazı zamanlarda rahatsız edicilik derecesi artabilir. Eğer vajinanızda olağan dışı bir koku varsa, bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Vajina bakterileri de erken doğum riskini arttırır. Bu tür bakteriler aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı sizi daha hassas hale getirebilir. Tedavi edilmediğinde ise kısırlığa kadar gidebilir. Eğer bu kokunun normal olup olmadığına karar veremiyorsanız jinekoloğunuza danışmaktan çekinmeyin, bunda utanacak hiçbir şey yok.

7. Cinsel isteksizlik

Partnerinizle cinsel ilişkiye girme isteğinizi yitirmenizin birçok farklı sebebi olabilir. Kötü bir ilişki ya da psikolojik bir çöküş sizi cinsellikten soğutmuş olabilir fakat bu durumdan rahatsızsanız mutlaka doktorunuza anlatmalısınız. Çünkü psikolojik olduğu kadar bedensel bir sorunun yansıma da olabilir.

8. Korunmama

Eğer cinsel ilişki esnasında korunmuyorsanız bunu doktorunuza muayene başlamadan önce mutlaka söylemelisiniz. Eğer korunuyor ama partnerinize güven duymuyorsanız bunu da mutlaka doktorunuza belirtin çünkü cinsel yolla bulaşan hastalıklar çoğu zaman belirti vermeyebilir. Ve düzenli olarak smear testi yaptırmayı da ihmal etmemelisiniz, en iyi yolun bu olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

29 Mayıs 2017 15:38

DİĞER GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ