Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Parmak izi çizginiz cinsel eğiliminizi etkiliyor

Arkadaşına öner Yazdır
Parmak izleri, kimlik tespiti için en güvenilir yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.

Bir insanın parmağındaki çizgiler hamileliğin 19. haftasında oluşur ve hayatının sonuna kadar aynı şekilde kalır. Çalışmalar, parmaklardaki çizgilerin kadınlar ile erkekler arasında belirgin farklılıklara sahip olduğunu gösteriyor.

İlmekler
• Dermatoglifik adı verilen parmak çizgileriyle ilgili çalışmalar ilk olarak 1823 yılında Çek biyolog Johannes Evangelista Purkinje tarafından başlatıldı. İlmekler en yaygın parmak çizgisi desenidir. Hindistan Chinakakani NRI Tıp Okulu’nda gerçekleştirilen bir grup çalışmasında, ilmeklerin en sık görülen desen oldukları gözlemlendi. Serçe parmaklarda yüzde 72,5, yüzük parmaklarda ise yüzde 40,6 oranında görülürler. Yüzük parmağı dışındaki bütün parmaklarda ilmeklerin görülme sıklığı kadınlarda erkeklerden daha fazladır.

Düğümler
• 1993 yılında Noel Joaquin adında bir psikolog, kişilik özellikleri ile parmak çizgileri arasında bir ilişki olduğunu saptadı. Joaquin ilmeklerin akli ve duygusal esnekliği, ikinci en çok görülen parmak çizgisi deseni olan düğümlerin ise bağımsızlık ve özgünlüğü yansıttığını ileri sürdü. NRI çalışma grubunda düğümlerin oranı \%39,5 idi. Yüzük ve başparmaklarda sayıca çok olmalarına karşın, orta ve serçe parmaklarda çok daha az bulunuyorlardı. Kadınlara kıyasla erkeklerde daha fazla düğüm bulunur çünkü kadınlarda daha fazla ilmek vardır. Kadınlarda daha fazla düğüm görülen yüzük parmağı ise bir istisnadır.Kemerler
• Joaquin’e göre kemer çizgiler sanatsal mizacı temsil ediyor ve bağımsız kişilerle baskı altındaki kişilerde görülür. Kemerler çoğunlukla işaret ve başparmaklarda bulunuyor ancak NRI Tıp Okulu çalışma grubunda oranı sadece \%4,2’ dir. Kadınlarda erkeklere kıyasla çok daha fazla kemer parmak çizgileri bulunur.

 

Cinsel Eğilim
• Londra Imperial College Tıp Okulu’nda yapılan bir çalışmaya göre kadınların her iki elinde de erkeklere kıyasla çok daha fazla çizgi bulunurken sol el parmaklarında da daha fazla çizgi bulunuyor. 25 milimetrelik bir karede 13 çizgiden daha az parmak izi yoğunluğu olması kişinin erkek olduğunu gösterirken, 25 milimetre karede 14 çizgi yoğunluğu ve fazlası kadın olduğunu gösteriyor. Kadından erkeğe veya erkekten kadına dönen transeksüllerin oluşturduğu kontrol gruplarının karşılaştırıldığı bir çalışmaya göre çizgi sayısı, cinsel kimlik veya cinsel eğilime göre değişkenlik göstermez. Homoseksüel erkeklerin sol el parmaklarında daha fazla çizgi olma eğilimi vardır.

26 Eylül 2016 16:12

DİĞER GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ