Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Çocuğunuza Kitap Okumayı Sevdirin

Arkadaşına öner Yazdır
Teknoloji çağında yaşıyoruz ancak bu durum çocuğunuzun kitapları sevmesine engel değil. Bebekken, hatta henüz dünyaya gelmeden önce bile ona okuma zevkini aşılayabilirsiniz.

Pacific Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, bebeklerin anne karnında dil öğrenip, anlamaya başladığını kanıtlandı. Dolayısıyla hamileyken sürekli yumuşak ve rahatlatıcı bir tonda yüksek sesle kitap okursanız, doğduğunda da bu rutine devam ederseniz, çocuğunuz iyi bir okuyucu olabilir!

İşte okuma alışkanlığı kazandıracak yedi yol:

Okuma düzeyi
Altı yaşındaki çocuğunuz Harry Potter'ı okumak için yalvarıyorsa, büyüyünceye kadar beklemenize gerek yok. Her gece birlikte bir bölüm okuyabilirsiniz, son kitaplara geldiğinizde belki de o size okuyacaktır! Kısacası çocuğunuz okuyamasa bile siz ona okuyarak kitap sevme alışkanlığını başlatabilirsiniz.


İlgilendiği konular hakkında kitaplar bulun
Örneğin; çocuğunuz köpeklere bayılıyor, hayvanat bahçesine gitmek için can atıyor ve veteriner olmanın hayallerini kuruyor. Bu durumda ona bulabileceğiniz en iyi hayvan kitaplarını alın. Çocuğunuz hayalgücünü hangi yönde geliştirmek istiyorsa o konuda kitaplar bularak onun dikkatini çekin!
Filmlerden ilham alın
Mary Poppins ve Oz Büyücüsü gibi çocuk filmleri aslen kitaplara dayanır. Çocuğunuz filmini sevdiyse, kitabına da ilgisiz kalmayacaktır. "Kitabıyla filmini karşılaştırmaya ne dersin?" diyerek onu okumaya teşvik edebilirsiniz.

 


Kütüphaneye haftalık ziyaret
En son ne zaman kütüphaneye gittiniz? Üniversite son sınıftan beri kütüphaneye gitmediyseniz, şimdi çocuğunuzla düzenli gitmenin zamanı geldi! Çocuğunuza kütüphane kartı alıp sonrasında onu güzel kitaplar ile ödüllendirebilirsiniz. Ödünç almak istediği kitapları seçmesi ve ne zaman geri getireceğini öğrenmesi, sorumluluk duygusunu geliştirecek ve kendisini büyümüş hissetmesini sağlayacaktır.
Kendi kütüphanesini oluşturmasına yardım edin
Çocuğunuz sizi örnek alır. Sevdiğiniz kitaplarla dolu bir rafınız varsa, muhtemelen çocuğunuz da kendi kişisel kütüphanesini oluşturmak isteyecektir. Odasına bir kitap rafı koyun ya da kendi kütüphanenizde ona bir raf ayırın.

Kaynak: purewow

09 Mart 2017 10:46

DİĞER GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ