Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Gece Yatak Islatma Nedir?

Arkadaşına öner Yazdır
Gece yatak ıslatma, uyurken görülen ve kontrol edilemeyen idrar kaçırma halidir.

5 yaşının üzerindeki çocuklarda ayda 2 kereden fazla olacak şekilde idrar kaçırma varsa, çocuğun gece yatak ıslatma durumu olduğu düşünülebilir. Bu duruma enürezis noktürna da denir.

5 yaşındaki her 5 çocuktan 1’i ve 7-10 yaş arasındaki her 10 çocuktan 1‘i gece yatak ıslatma durumu yaşamaktadır. Bu durum gençlik ve yetişkinlik çağında da devam edebilir. 18 yaşındaki 100 kişinin 1’inde bu durum devam edebilmektedir.

 

 

 

Nasıl Yaklaşmalıyız?

Yatak ıslatma durumu yıllar içerisinde kendiliğinden düzelebilmektedir. Yine de yatak ıslatmanın kendiliğinden geçmesini beklemek doğru değildir. Çocuğu ruhsal açıdan zor durumda bırakabilen bu duruma çözüm getirilmesi gerekmektedir.
Gece yatak ıslatmaya emici külot kullanımı gibi yöntemlerle başarılı bir şekilde çözüm getirilmesinin, bu durumun çocuğun üzerine koyduğu duygusal yükü azalttığı ve işitsel bellek, yaşam kalitesi ve günlük işlevselliği arttırdığı bilinmektedir.

Görsel 2

Neler Yapabilirsiniz?

Haberdar Olun

Başta internet olmak üzere bir çok mecrada yatak ıslatma ile ilgili birçok faydalı bilgiye erişebilirsiniz. Çocuğunuzun konuyla ilgili sorularını cevaplayabilmek, neler olup bittiğini açıklayabilmek ve onu uzmanların görüşlerine yönlendirebilmek size çok yardımcı olacaktır.

Bu Durum Hakkında Konuşun

Yataklarını ıslatan bazı çocuklar ebeveynlerini hayal kırıklığına uğrattıklarını düşünürler. Onların duyguları hakkında hassas olmanız ve yatak ıslatma hakkında her türlü konuda açıkça konuşmaya hazır olmanız onlara çok büyük bir rahatlık sağlayacaktır.

Teşvik Edin

Bunun, kendi hataları olmadığını ve bu durumdan kurtuluncaya kadar onlara destek olmak için yanlarında olacağınızı bilmeleri çok olumlu etki yaratacaktır.

Uzmanlarla Konuşun

Doktorunuzla yapacağınız bir görüşme güven tazeleyici olabilir. Aynı zamanda emici gece külotları da size yardımcı olabilir. Emici gece külotları sızıntılara karşı etkili koruma sağlar, böylece çocuğunuz sabahları kuru uyanır. Dahası, normal bir iç çamaşırı gibi görünecek ve öyle hissettirecek şekilde tasarlanmışlardır ve çocukların kendilerine güvenlerini arttırmaya yardımcı olmak için gizli bir şekilde kullanılabilirler.

Daha fazla uzman görüşü ve bilgi için Kupkuruki.com

.

04 Mayıs 2017 13:46

DİĞER GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ