Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Kız Çocuklarında Özgüven Yoksunluğu

Arkadaşına öner Yazdır
Toplumsal eşitsizlik, kız çocuklarına kendilerini kötü hissettiriyor ve özgüvenlerini kaybetmelerine neden oluyor.

Peki bu durum ne zaman başlıyor ve kız çocuklarımızı bundan korumak için neler yapabiliriz?

Kaç kadın felsefeci tanıyorsunuz? Ya da kaç kadın CEO? Kaç kadın milyoner ismi sayabilirsiniz? Bildiğiniz kadın yazarlar mı daha çok yoksa erkekler mi?

Bu sorular çoğaltılabilir, liste uzar gider. Bu sorular genelde “erkekler kadınlardan daha zekidir” gibi hastalıklı bir düşünceye sahip olan insanların argümanlarıdır. Savlarını desteklemek için size art arda sorularını sıralarlar. Dünyadaki başarılı ve zeki insanların çoğu erkektir, kadınların sayısı bir elin parmaklarını geçmez derler.

Başarılı ve zeki diyince ilk akla gelen isimlerin erkek olmasının çok basit bir sebebi var: TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ

Toplumda kadınla erkeğin eşit fırsatlara ve haklara sahip olmadığı, ilkokuldan iş hayatına kadar kısıtlanmalar ve cinsiyetçi önyargılar sebebiyle, kadınların erkeklere göre çok daha fazla efor sarf etmeleri gerektiği malum.

Bu o kadar büyük bir problem ki, kadınları etkilemeye 6 yaşlarında başlıyor. Yanlış duymadınız, 6.

Illinois Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, cinsiyet eşitsizliğinin ne kadar güçlü olduğunu ve kız çocuklarını ne kadar erken etkilemeye başladığını gözler önüne seriyor.

Araştırma şunu söylüyor: Kız çocukları, toplumsal cinsiyet eşitsizliği sebebiyle 6 yaşından itibaren erkekleri kızlardan daha zeki görmeye başlıyor.

Ancak bu durum 5 yaşındaki kız çocukları için geçerli değil. 5 yaşındaki kız çocukları, 5 yaşındaki erkek çocukları gibi kendi cinslerini daha zeki görüyor.

Arada yalnızca 1 sene var ancak değişim korkunç. Bu nasıl ve neden oluyor?

5-6 yaş arası, çocuğun kendini, cinsiyetini, cinselliğini ve toplumsal yaşamı keşfettiği dönemdir. Kız çocukları, aradaki o 1 yılda etraflarına bakıyor, annelerine, diğer kadınlara ve erkeklere bakıyorlar ve eşitsizliği görüyorlar. Yavrucaklar elbette bunun toplumsal eşitsizlikten olduğunu anlayamıyor, erkeklerin daha zeki olduğunu düşünüyorlar.

Araştırmada 5-7 yaş arası çocuklara, biri "çok zekiler için ", diğeri "çaba sarf edenler için” şeklinde iki adet oyun veriliyor.

5 yaşındaki kız ve erkekler, iki oyunla da eşit derecede oynuyor. 6 yaşındaki kızlar ise, "çok zekiler için" olan oyunla pek ilgilenmiyor. “Çok zekiler için” şeklinde verilen oyun, 6 yaşındaki kızların önüne “çok zekiler için” denilmeden konulduğunda ise, 6 yaşındaki kızlar 6 yaşındaki erkeklerle eşit derecede ilgileniyor.

Araştırmada benzer teknikler tekrarlanıyor. Çocuklara bir hikaye anlatılıyor ve hikayenin baş kahramanı “çok zeki biri” olarak tanımlanıyor.

iStock-166153488

Ardından 5 yaşındaki erkek ve kız çocuklara, erkek ve kız fotoğrafları gösterilip hikayedeki karakterin hangisi olduğu soruluyor. Erkekler erkek, kızlar kız fotoğrafını seçiyor.

Aynı metod 6 yaşındaki kızlara uygulandığında ise, 6 yaşındaki kızlar erkek fotoğrafını seçiyor. Yani erkeğin daha zeki olduğunu düşünüyorlar.

Kız çocuklarımızın özgüveni için mücadele edelim.

Toplumda devasa boyutta bir eşitsizlikle karşılaşacaklar, akrabaları, arkadaşları hatta öğretmenleri onlara bu “kızlar böyle şeyleri pek beceremez", “zeka gerektiren şeyler erkeklere göredir” mesajlarını çok fazla verecek. Ancak kız çocuklarını ve özgüvenlerini koruyabilecek bir süper kahramanları var; ANNELERİ!

Kız çocuğunuza her fırsatta çok zeki olduğunu, olabileceğini, istediği her şeyi başarabileceğini, sınırlarının olmadığını, hayallerini özgür tutması gerektiğini aşılayın.

Ve elbette bu zekayı sınavlara, notlara, somut meselelere endekslemeyin. Çocuğunuza inanın, o da kendine inansın. Kız çocuklarınıza rol modeller gösterin, başarılı kadınların hayatını okutun, izletin.

Kızınıza "Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler" kitabını hediye ederek, büyük bir değişimin ilk tohumunu atabilirsiniz :)

"Kraliçeler, casuslar, astronotlar, doktorlar, korsanlar, pilotlar… Hepsi birbirinden cesur, birbirinden zeki yüz kadın. Dünyanın dört bir köşesinden altmış kadın sanatçının illüstrasyonlarıyla renklendirilmiş yüz başarı hikâyesi. “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler”, olağanüstü kadınların öyküleriyle her yaştan kadına ilham verecek." cümleleriyle tanıtılan kitap, bütün dünyada büyük yankı uyandırdı.

Kimse kız çocuklarının özgüvenini, neşesini çalamasın!

Kaynak: http://science.sciencemag.org/content/355/6323/389

07 Nisan 2017 14:17

DİĞER GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ