Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Hipertansiyonu önlemenin 7 yolu

Arkadaşına öner Yazdır
Hipertansiyon kan basıncının yüksek olması anlamına geliyor. Kan basıncı, kanı kalpten dokulara taşıyan damarlarda oluşan basıncı ifade ediyor.

Yaş, cinsiyet, ırk, fiziksel durum (dinlenme veya efor hali) kan basıncını etkiliyor. Hipertansiyonun kalp hastalıkları için ana bir risk faktörü olduğunu dile getiren Acıbadem Bursa Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Hüseyin Çelik, eğer tedavi edilmezse beyin dolaşımı, kalp, damar, göz ve böbrek hastalıkları için ciddi oranda hastalık ve ölümlerde artışa neden olabileceğini belirtiyor.


 

Dr. Hüseyin Çelik, hipertansiyonu önlemenin başlıca 7 kuralı bulunduğunu ifade ederek bunları şöyle sıralıyor: 


 

Sigarayı bırakmak.

Kilo vermek (özellikle karın bölgesinden). 

Diyet yapmak (taze meyve, sebze, tahıl, az yağlı yiyecekler tüketmek ve kırmızı ı eti kısıtlamak). Sofradan aç kalkmak, günde en az 3 öğün yemek yemek.

Düzenli egzersiz yapmak (haftada 3-4 kez 30 dakika).

Alkol alımını azaltmak.

Tuz alımını günde 2 gramla kısıtlamak.

Stresle başa çıkmayı öğrenmek.


 

7 ÖNLEM İŞE YARAMAZSA İLAÇ KULLANMAK GEREKEBİLİYOR

Bütün bu önlemler tansiyonu düşürmezse doktor kontrolü altında ilaç kullanmak gerekebiliyor. Günümüzde kan basıncının normal değerlerde kabul edilebilmesi için, dinlenme halinde 120/80 mmHg olarak ölçülmesi gerekiyor. Psikolojik durum kan basıncını önemli ölçüde etkiliyor. Uyku sırasında düşük olan kan basıncı, kişi sinirlenip heyecanlandığında ya da efor sarfettiğinde yükseliyor. Kan basıncının sürekli olarak 140/90 mmHg’nin üzerinde seyretmesi halinde yüksek tansiyondan bahsedilebileceğinin altını çizen Dr. Hüseyin Çelik,” Kan basıncı aynı birey için farklılık gösterebileceği gibi, bireyler arasında da farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle bir bireyin kan basıncı doktor tarafından en az iki defa yüksek bulunmalıdır” diyor.


 


 

Dr. Hüseyin Çelik, hipertansiyon ile ilgili merak edilen soruları şu şekilde yanıtlıyor:


 

Toplumda hipertansiyon görülme sıklığı nedir?


 

Sanayileşmiş ülkelerde yetişkin nüfusun yüzde 10-20’sinde yüksek tansiyon sorunu yaşıyor. Ancak yüksek tansiyon siyah ırkta ve kadınlarda daha sık görülüyor. Kişinin yaşının hipertansiyona etkisi öncelikle damarlarda yaşlanmaya eşlik eden anormalliklerle ilgili oluyor. Çünkü damarlarda yaşla birlikte esneklik kaybı oluşuyor. Sanayileşme, yaşam biçimi, örneğin fazla miktarda tuz kullanımı, aşırı beslenme, hareketsiz yaşam ve stresin tansiyon üzerinde olumsuz etkileri var.

Hipertansiyonun vücuda verdiği zararlar nelerdir?

·         Kontrol edilemeyen kan basıncı, vücuda zaman içinde çok zarar veriyor. Bu yıllar sürebiliyor. Sinsi olduğu için vücudu içten içe eritiyor.

·         Damar tıkanıklığına yol açarak kalp, beyin, böbrek gibi hayati organlarda birçok hastalık ortaya çıkarıyor.

·         Kan basıncı artınca kalbe binen yük de artıyor. İlk başlarda kalp buna dayanabiliyor ama sonra yükü kaldıramaz hale geliyor.

·         Kalp kası büyümeye başlıyor ve kalp kasının miktarı artıyor.

·         Kalbin zamanla kasılması, gevşemesi bozuluyor ve düzensizleşiyor. Kanı pompalamakta zorlanıyor. Sonuçta kalp yetmezliğiortaya çıkıyor ve diğer organlarda da bu yetmezlik görülebiliyor.

·         Böyle uzun süreli tepkilerin yanında, ani tansiyon (basınç) artışı sonucu beyin kanaması ve damar yırtılmaları ortaya çıkabiliyor. Hasta felç geçiriyor ya da ölebiliyor.

11 Aralık 2015 11:18

DİĞER GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ