Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Diş temizliğinde doğru bilinen yanlışlar

Arkadaşına öner Yazdır
Ağız ve diş sağlığı konusunda her geçen gün daha çok bilinçlenmekte ve diş sağlığının önemini daha iyi kavramaktayız .

Fakat diş temziliğinde yaptığımız bazı hatalar sağlığımız açısından önemli derecede bizleri etkilemektedir. Çünkü vücutta en dezenfekte olması gereken yerlerden biri ağızdır. Bunun nedeni ise ağızın sindirim sisteminin girişinde yer almasıdır.Ağızdaki herhangi bir olumsuzluk veya hastalık tüm sindirim sistemini etkilemektedir.Ağız içinin temizliği ise ağız ve diş bakımından oluşmaktadır. Diş bakımı , diş fırçalama tekniklerinin doğru olarak uygulanması sayesinde gerçekleşecektir. Ağız ve diş sağlığında yaptığımız hatalar diş eti problemleri ve birçok  sağlık problemlerine neden olmaktadır . Peki  genel olarak yaptığımız yanlışlar neler ve diş bakımını nasıl doğru bir şekilde yapabiliriz ?

Öncelikle dişlerimizi  korumanın en etkili yolu düzenli olarak dişlerimizi fırçalamaktır. Diş fırçalama işlemi ortalama olarak 2 dk sürmelidir. Fırçalarken genelde sadece diş yüzeylerini fırçalıyoruz ve diş etini birleşim yerlerini unutuyoruz. Diş ile diş eti birleşim yeri özellikle fırçalanmalıdır.Çünkü amaç yüzeydeki yemek artıklarını , bakteri plağını uzaklaştırmaktır.

Dişlerimizi fırçalarken diş fırçası seçiminin de sağlığımız açısından önemli bir yeri vardır.Sert diş fırçası dişleri aşındırabilir. Bu yüzden genelde diş hekimleri orta sertlikte diş fırçası önerirler.Dişleri iyi fırçalamak diş fırçasının sert olmasıyla değil fırçalama tekniğiyle ilgilidir. Dişlerimizi bastırarak fırçalamak da dişlerimizi temizlemek yerine dişin aşınmasına ve diş eti çekilmelerine neden olur. Diş çıkaran çocuklarda da yapısal sorunlara neden olabilir. Hızlı ve acele bir şekilde yapılan fırçalamalar dişin her yönlü fırçalanmamasına sebep olur ve etkin bir fırçalama gerçekleşmez. Çünkü her dişin üzeri 8-10 kez fırçalanmalıdır. Diş macunu veya diş fırçası fırçalamaya başlamadan önce ıslatılmalıdır düşüncesi de çok doğru bir ifade değildir. Çünkü diş fırçasının yeterli sertliğini kaybetmemesi için ve macunun köpürmesi için yeterli sıvı ağız içinde mevcut olduğundan dolayı fırçalamaya başlamadan önce böyle bir işlem yapmamıza gerek yoktur. Diş fırçasına bol macun sıkılması da doğru bir yaklaşım değildir.Diş temizliği için mercimek tanesi kadar diş macunu sıkılması yeterli olacaktır.

Ağız ve diş sağlığı kişisel bir bakım içerisinde yer alan ve sürekli olarak kontrol edilmesi gereken önemli bir sağlık sorunudur. Düzenli ve doğru bir şekilde yapılan diş bakımı sağlıklı ve güzel dişlere sahip olmamızı sağlayacaktır.

09 Mart 2018 18:34

DİĞER GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ