Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Gece yarısı bu kramplarla uyanıyor musunuz?

Arkadaşına öner Yazdır
Ayaklara giren geçici kramplar genellikle üzerinde durulmayan hatta önemsenmeyen bir durumdur, ancak bu kramplar size bazı hastalıklar yaşadığınızın habercisi olabilir.

Ayak parmaklarınızın seğirdiği olmuştur. Gece yattığınızda uykuya geçeceğiniz o sürede istemsizce kasılma hareketleriyle beraber sancılı kramplara dönüşen bir durum yaşıyor musunuz?

Kas hastalıkları ve sinir sistemi bozukluğunun habercisi olabilir.

Kas ve iskelet hastalıkları uzmanı Charles Kim, bu durumun aşırı ve sık tekrarlanması, sinir sistemiyle alakalı bir durumun göstergesi olabileceğini belirtiyor. Hafta içerisinde bu durum en az 4-5 kere tekrarlanıyorsa muhakkak bir doktora gözükmelisiniz.

Vücudunuz su ve mineral kaybetmiş olabilir.

su

Bu krampların nedenlerin biri de hiç aklınıza gelmeyecek bir durum olabilir. Sıvı ve mineral kaybı! Vücudun kaybettiği sıvı; potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi mineral ve vitaminlerin eksikliği, ayak seğirme ve kramplarına neden olabilir. Bu eksiklikler diğer hastalıklara neden olmadan acil önlem almalısınız!

Ani ve ters bir hareket yapmış olabilirsiniz.

foot

Krampların çoğunluğu da farkında olmadan yaptığınız, ters ve ani bir hareket sonucunda olabilir. Ciddi bir rahatsızlık olup olmadığını anlamanın tek yolu, aynı belirtilerin hafta içinde çok sık olup olmadığına bakmak.

Ayakkabı seçimlerine dikkat!

df

Bu krampların yaygın bir nedeni de sık sık dar ve yüksek topuklu ayakkabı giymektir. Eğer ayağınıza durduk yere kramp giriyorsa en az 4-5 gün ayaklarınızı rahat ettiren spor bir ayakkabı giymeyi deneyin.

50 yaş sonrası kadınlarda daha sık görülebilir.

Yaş faktörü burada da çok etkilidir. Kadınların kalsiyum kaybı yaşadığı yaşlarda (Genellikle 50 ve sonrası) bu durum çokça görübilir. Bu durumda bir doktor kontrolünde kalsiyum ilaçları, dengeli ve doğal beslenme ile günlük basit sporlar yapılmalıdır.

Bu şekildeki kramplara kendiniz ayağınıza sert ve etkili bir masaj yaparak müdahalede bulunabilirsiniz.

Kaynak: womenshealthmag

30 Mart 2017 11:58

DİĞER GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ