Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

İşte ayak terlemesinin nedenleri

Arkadaşına öner Yazdır
Siz de ayakları terleyen ve çözüm bulamayanlardansanız endişelenmeyin. Terlemenin nedenlerini öğrenirsek çözüm de beraberinde gelecektir.

Eğer ayaklarınızdaki terleme tedavi gerektiren bir sağlık probleminden kaynaklanıyorsa zaman geçmeden sorunu çözebilirsiniz. Sağlık problemi dışındaki diğer nedenleri ise kendiniz yok edebilirsiniz.

İşte ayak terlemesinin nedenleri;

-Yanlış ayakkabı seçimi

Ayak terlemesinin en önemli sebeplerinden biridir. ancak aynı zamanda da çözümü en kolay problemdir. Ayakkabı özellikle gün içinde uzun süre ayağında kalmak durumunda olanlar için çok önemlidir. Ayakkabı seçimi yaparken buna dikkat edin ve yeteri kadar hava alan iyi kaliteden yapılmış ayakkabıları tercih edin. Aksi halde uzun süre hava almayan ayaklar terleyecek, şişecek, tırnak batması gibi sorunlara neden olacaktır.

- Kalitesiz çoraplar

Tıpkı ayakkabı seçimi gibi çoraplar da dikkat isteyen bir konudur. Sırf görünüşü güzel diye çorap almayan kalitesine dikkat edin. Sentetik ve plastik maddelerden yapılmış çoraplar ayak sıcaklığını artırır, çok sağlıklı değildir.

- Ayaklarınız uzun süre ayakkabıda kalmasın

Ayaklarınız gün içinde uzun süre ayakkabıda kalıyorsa terlemesi kaçınılmazdır. Ayaklarınız bütün gün ayakkabı içinde kalmak zorunda ise günün birkaç saatinde öğleden sonra ve akşam üstü birkaç saat çıkarmaya çalışın.

Haftanın birkaç günü ise açık ayakkabılar giymeye çalışın.

- Beslenme

Bilmiyor olabilirsiniz ama bazı yiyecekler ayaklarınızda daha fazla terleme yapar. Baharatlı yemekler, meşrubatlar ve kafein bu etkiye sahiptir. Bu tür yiyecekler tüketiyorsanız bir süre uzak durun.

- Sağlık problemleri

Bazı sağlık problemleri terleme neden olabilir. Terlemeleriniz sürekli hale geldiyse diyabet, sinir sistemi hastalıkları, karaciğer problemleri, kabızlık gibi problemler yaşayıp yaşamadığınızı öğrenmek için bir uzmana başvurun.

- Hiperhidroz

Hiperhidroz sadece doktorunuzun teşhis edebileceği bir rahatsızlıktır. Vücudun bazı bölgelerindeki ter bezlerinin düzgün çalışmamasından dolayı görünürde hiçbir sebep olmaksızın aşırı derecede ter üretimine sebep olur.

- Yetersiz hijyen

Bu, aşırı terlemenin en bariz sebebidir. Hijyeninize dikkat etmezseniz ayaklarınızda aşırı terleme yaşayacaktır.

Vücudumuz toksinleri ter yoluyla atar. Bu toksinler ayaklarınızda kapalı kalırsa dışarı çıkmak için bir yol arar ve bunu da aşırı terleme yoluyla yapar.

Bu sorundan kurtulmak için, ayaklarınızı her zaman yıkayın ve kurulayın, çorapları sık sık değiştirin ve talk pudrası kullanın.

- Duygusal faktörler

Ayaklarınızın aşırı terlemesinin sebebi duygusal durumunuz olabilir. Gergin, kızgın, korkmuş, stresli ya da heyecanlı gibi hisler terleme yapar.

- Genetik

Aşırı terleme bazı durumlarda genetik olabilir.

Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar hijyen eksikliği olan ayaklarda kendine en ideal ortamı bulur. Bakterilerin maserasyonunun bir sonucu olarak mantarın çoğalması hem tırnakları hem de ayağın geri kalan kısmını etkiler. Bu rahatsızlığa çözüm için eczanelerde satılan bazı ürünler mevcuttur.

08 Şubat 2018 21:30

DİĞER GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ