Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Sigara kokusunu yok etmenin en pratik yolları

Arkadaşına öner Yazdır
İçenler çok fark etmeyebilir ama içmeyenler için sigara kokusu tam bir kabustur. Kıyafetlere, eşyalara, odaya sinmiş sigara kokusu çoğu zaman havalandırsanız bile saatlerce bazen günlerce çıkmaz.

İçildiği ortamda yüzeylere sinen ve kokuya neden olan sigara katranı, sigaranın kısmi yanması sonucu dumanı oluşturan katı kısımdır. Bu katran evimizdeki kapalı alanlarda çoğu zaman hoş olmayan durumlar oluşturur.

İçmeyenlerin hemen fark ettiği ve oldukça rahatsız olduğu sigara kokusunu gidermenin pratik bazı yolları vardır.

Elma Sirkesi ve Hamur Kabartma Tozu Önerisi

Bir su bardağına bir poşet hamur kabartma tozu ekleyin ve üzerine köpürüp taşmaya neden olmaması için ağır ağır bardağın yarısına kadar elma sirkesini ekleyin. Bu karışımı sigara içilen ortamda, yüksekçe bir yere bırakın. Bu karışım buharlaşmakta ve kokuyu yok etmektedir.

Ortalama olarak yarım su bardağı elma sirkesi ve hamur kabartma tozu 1 hafta boyunca etkili olmaktadır. Bu işlemi istediğiniz ölçüde tekrarlayabilirsiniz.

Öte yandan, odaya birkaç kase sirke koyup bir gün süreyle tutarsanız kokunun geçtiğini görebilirsiniz.

Kahve

Genellikle uyanmak için başvurduğumuz kahve sigara kokusu için de faydalıdır. Tülden yapacağınız birkaç küçük kesenin içine kahve doldurun ve sigara içilen ortamda bazı yerlere asın. Kahve, sigara yerine hoş, aromatik bir koku bırakacaktır.

Kül tablalarını sık sık dökün

Odanızda yoğun şekilde sigara içiliyorsa kül tablalarını sık sık boşaltın ve odanın camlarını da açarak havalandırın.

Kokulu mumlar

Sigara içtiğiniz alanda kokulu mum yakın veya kuru çiçeklerden hazırlayıp odanın orta yerine koyacağınız bir potpuri size koku gidermede yardımcı olacaktır.

Limon ve portakal parçaları

Birkaç adet limon ve portakalı dilimleyip, sigara içilen odaya yerleştirin. Dilimleri bir gün boyunca odada tutun. Kokunun geçtiğini göreceksiniz.

 

KAYNAK: MYNET

18 Aralık 2017 13:06

DİĞER GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ