Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Tırnaklarınızdaki Beyaz Lekelerin Sebepleri

Arkadaşına öner Yazdır
Sağlığınız aslında tepeden tırnağa bu lekelerde gizli...

Vücudumuz ortada bir problem olduğunu bize hiç beklenmeyen işaretlerle gösterir.

Örneğin kulak kirinizin renginden bu aralar sağlığınıza zararlı derecede stresli olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Sık sık ağzınız kurumasın akla ilk gelen sebebi yeterli su içmediğinizdir, ama bu ağız meselesi kan şekerinizin düşüklüğünün işareti de olabilir.

Tırnağınızın kırılıp durmasına ne demeli? Basit sakarlıklar, tırnak makasını, törpüyü yanlış kullanmalar olarak düşünmeyin; vücudunuz aslında size manganez eksikliğini yaşadığını söylüyor!

Ve aslında vücudunuz tırnaklarınızı başka konularda da ipucu verme bölgesi ilan etmiş durumda. Verdiği işaret de tırnaktaki beyaz lekeler!

Tıptaki ismi Lökonişi.

Pek önemsemediğiniz, ilerleyen yaşa, kötü beslenmeye bağlayıp geçtiğiniz, iki oje darbesiyle üzerini örttüğünüz o beyaz lekeler var ya; işte onlar aslında epeyce bir problemin habercisi. Yani aslında vücudunuz size ulaşmaya çalışıyor, kulak verseniz iyi edersiniz. Çünkü durum aşağıdakilerden biri ya da birkaçıyla ilgili olabilir:

1.Alerjik tepki

Alerjinin yalnızca bahara, belli başlı hayvanlara, bazı yemeklere olabileceğini düşünmeyin. Vücudunuzun ojelere, besleyici yağlara, oje sökücülere ve benzeri diğer kozmetik ürünlere de alerjisi olabilir. Bu alerjiler genellikle tırnaklarınızda beyaz lekelere sebep olur.

2.Protein yetersizliği

Eğer tırnaklarınızdaki beyaz lekeler yatay şeritler halinde ortaya çıkmışsa, daha çok et tüketseniz iyi olur çünkü vücudunuz proteine aç!

3.Çinko yetersizliği

Vücudunuzda belli oranda bulunması gereken çinko, normalden alt seviyelere düşmüşse tırnaklarınızda beyaz lekeler ortaya çıkar. Bu noktada ıspanak, mantar, kabak çekirdeği ve yoğurt (yazarımızın kişisel favorisi) sizin ilacınızdır.

4.Tırnak yaralanmaları

Tırnak köküne alınan darbeler tırnakta beyaz lekeler oluşturabilir. Çok sık ve yanlış yanlış yapılan manikür bu tip darbelere ve yaralanmalara neden olabilir, dikkat edin!

5.Tırnak mantarı

Bahsettiğimiz mantar elbette böyle şirin görünmüyor, ama siz ne demek istediğimizi anladınız, boşun nahoş resimler görmemize gerek yok :) Tırnak mantarı, başlangıçta kendini tırnak içinde sarı-beyaz lekeler olarak gösterir. Bir süre sonra bu lekeler tırnağın tamamını kapsar, tırnak kalınlaşmaya başlar...

6.Daha ciddi hastalıklar

Tırnaklardaki beyaz lekeler siroz ve hepatit gibi karaciğer rahatsızlıklarının, böbrek yetmezliğinin ve aneminin (kansızlık) göstergesi olabilir. Aman dikkat!

Peki ne yapmak lazım?

Öncelikle beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Portakal, greyfurt gibi C vitamini açısından zengin olan meyveleri, yoğurt, taze fasulye, ıspanak gibi çinko deposu olan besinleri diyetinize eklemenizde fayda var. Tavuk ciğeri, kırmızı et ve yulaf gibi demir bakımından zengin olan yiyecekler ve sülfür içeriği bol olan tahıllı yiyeceklere de özen göstermelisiniz.

Süt ve süt ürünleri kalsiyum eksikliğinizi, dolayısıyla da tırnak sağlığınızı giderecektir.

Tırnaklarınızı nemlendirin.

Ellerinizi ve tırnaklarınızı nemli tutmalısınız. Özellikle E vitamini içerikli losyonlar kullanmanız tırnak sağlığınıza iyi gelir.

Son olarak; tırnaklarınızın uzamasına zaman tanıyın.

Çünkü eğer beyaz lekeler ciddi bir rahatsızlığın habercisi değilse, uzayan tırnakla birlikte tırnak diplerinden uzaklaşır ve kaybolurlar. Ciddi rahatsızlıkların işareti olan beyaz lekeler tırnakta değil, tırnak altı derisinde bulundukları için, tırnaklarınız uzasa da yerlerinde kalırlar.

Kaynaklar: Multiyasam.com, Dermatorium.com

10 Nisan 2017 13:04

DİĞER GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ