Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

30 yaş üstü her 4 kadından birinin kabusu

Arkadaşına öner Yazdır
İdrar kaçırma hemen her yaşta insanın yaşadığı ancak doktora bile anlatılmasından utanılan bir rahatsızlıktır. İdrar kaçırma, 30 yaşın üstündeki her dört kadından birinde görülebilen oldukça yaygın ve ciddi bir sorundur.

Özellikle menopoz sonrası dönemde ve çok doğum yapmış kadınlarda, bazen hiç doğum yapmamış genç kızlarda dahi görülebilen idrar kaçırma rahatsızlığına tıpta “inkontinans” denmektedir.

İdrar kaçırma, normal günlük işleri yaparken idrarın istemsiz şekilde ani olarak idrar yolundan dışarı çıkmasıdır. Güldüğünüzde, öksürdüğünüzde, ağır bir eşya kaldırdığınızda veya hapşırdığınızda bu problemi yaşarsınız.

Çoğu zaman günlük yaşamı sınırlandırmaya varan idrar kaçırma iş ve sosyal yaşamda aktivitileri engellemektedir. Bu rahatsızlığın birçok sebebi olmasına rağmen tedavisi de mevcuttur ancak insanlar kültürel nedenlerden dolayı bunu doktora ve arkadaşlarına anlatmaktan kaçınırlar.

İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Kadınlar bu problemi erkeklere göre daha fazla yaşarlar. Erkekler aslında kadınlara oranla daha şanslılar çünkü idrar tutmayı sağlayan kas yapısı erkeklerde daha sağlam ve bu yapıyı bozabilecek çocuk doğurma travması yaşamıyorlar.

İdrar kaçırma nedenleri birçok sebebe bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Mesanede oluşabilecek enfeksiyonlar, vajina enfeksiyonları, mesane taşları, zorlu doğumlar, hormonsal değişimler, mesane tümörleri, sinirsel hastalıklar, mesane çıkışı tıkanıklıkları idrar kaçırmanın nedenleri olabilir.

İdrar Kaçırma Neden Olur?

-Fazla kilolu olmak, obezite hastalığı

-Zor doğumlar

-Menopozla ilişkili hormonal değişiklikler

-Şua tedavisi

-Kalıtımsal sebepler

-Kabızlık problemleri

-İdrar enfeksiyonları (kadınlarda sistit, mesane iltihabı)

-İlerleyen yaş grupları

-Vajinal enfeksiyonlar

-İdrar taşları ve tümörleri

-Kontrolsüz şeker hastalığı

-Sinirsel hastalıklar ve erkeklerde görülen prostat büyümesi

-Kadınlarda devamlı idrar kaçırmaya sebep: mesane-vajina arasında ya da böbrekle mesane arasındaki idrar borusu (üreter)

-Vajina arasında oluşacak birleşmeler

-Alkolizm

-Prostat kanseri için yapılan ameliyatlar

-Adele gevşeten, tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, sakinleştirici, depresyona karşı alınan ilaçlar, alerji ilaçları da idrar kaçırmaya sebep olabilir.

-Beyin fonksiyonlarında yavaşlamaya neden olan hastalıklar (demans, alzheimer, damarsal hastalıklar vb)

Uzmana danışın

Bu problemi yaşıyorsanız hemen bir uzmana başvurmalısınız. Böylece eğer varsa idrar kaçırmanızın nedeni ve tipi saptanarak en iyi tedaviye giden yolda ilk adımı atmış olursunuz. Doktorunuz ile altına kaçırma konusunu açıkça konuşmanız, tedavi seçeneklerini öğrenmenizi ve bir zamanlar yaşadığınız tam ve aktif yaşam tarzını yeniden kazanmanızı sağlayabilir.

29 Aralık 2017 12:06

DİĞER GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ