Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

Hamileliğe hazır mısınız?

Arkadaşına öner Yazdır
Doruk Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Emre Uysal, hamilelik öncesi neler yapılmalı ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda açıklamalarda bulundu.

Birbirine sevgiyle bağlanmış bir çiftin aşklarının en büyük meyvesidir çocuk olduğuna dikkat çeken uzmanlar, hamilelik öncesi kontrol gibi, bilinçli davranış sergileyen ailelerin kollarında dünyaya gözlerini açan bebeklerin, hayata 1-0 önde başladığını söylüyor.

 

 

Fiziksel ve psikolojik olarak hazır mısınız?

 

Gebelik için hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazır olunup olunmadığının başlangıç noktası olduğunu ve de ideal hazırlık döneminin 2 ay öncesinden başladığını belirten Dr. Uysal, “Fiziksel hazırlıkta en başta kilo gelir. Hamilelik boyunca 10-12 kilo alacağınızı hesap edersek; fazla kilolarınızdan kurtulmak, sizi hamilelik sürecinde oluşacak risklerden koruyacak, psikolojik olarak daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Tabii ki sigara gibi kötü alışkanlıklarımızdan arınmak da fiziki hazırlığımıza katkı sağlayacaktır. Yapılacak iyi bir özgeçmiş sorgulaması kadar kıymetli bir şey yoktur. Mevcut hastalıklarınız, geçirdiğiniz rahatsızlıklar, geçirdiğiniz ameliyatlar, kullandığınız ilaçlar, önceki gebelik hikayeniz, düşükleriniz varsa nasıl olduğu, eşinizle akrabalık durumunuz, genetik geçişli hastalıklar açısından aile bireylerindeki rahatsızlıklar.... İşte bunların hepsi sağlıklı bir hamilelik sürecinde bizim için en büyük yol göstericidir” dedi.

Sonraki aşamada bireyin kansızlık, şeker, tiroid, tansiyon gibi hastalıkların tanısının konup konmadığına dikkat edilmesi ve bunların belirlenmesinin akabinde en iyi yol haritasının belirlenebileceğine vurgu yapan Dr. Uysal, “Folik asit ve test sonuçlarına göre gerekli ise uygun ilaçları başlarız. Rahim ağzı sürüntüsü yani smear testi alınması da yine gebelik öncesi önerilen testler arasında gelir. Son olarak da tabii ki ultrason ile pelvik alanı, rahim ve yumurtalıklar, tüpler incelenir. İşte tüm bu değerlendirmeler sonrasında anne adayımız için en iyi yol haritasını belirleriz” diye konuştu.

11 Nisan 2017 16:28

DİĞER GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ