Facebook Twitter Google+ Pinterest Instagram

En rahat spor hangisi?

Arkadaşına öner Yazdır
Bahanesi olamayacak spor arıyorsanız yürüyüşü deneyebilirsiniz…

Spor yapmanın sağlık açısından olan faydalarını bilmeyen yok… Ama hepimiz spor yapmamak adına kendimize hep bir sürü bahane buluruz. Bizler için spor salonları hep pahalı, evimizin yakınında spor yapılabilecek bir alan yok, evde yapmaya vaktimiz yok vs. vs…

Aslında tüm bu söylemler birer bahaneden başka bir şey değil bu bizde biliriz çoğu zaman. Ama yürüyüş tüm bu bahaneleri çürütür bir spor aktivitesi diyebiliriz. Ne çok paraya, ne çok zamana, ne de müsait bir alana gerek var. Siz yeter ki yürüyüş yapmak isteyen tüm yollar, sokaklar, caddeler sizin…

Ama ben bu işi daha profesyonel olarak da yapmak isterim derseniz Trekking sporu en sade hali ile sizi bekliyor olacak. Trekking İngilizce kökenli bir kelimedir fakat Türkçede de çok fazla kullanılır.

Trekking her mevsimde açık havada yapılabilecek oldukça ekonomik ve herkesin yapabileceği zorlukta bir spordur diyebiliriz. Sadece hava ve ortam şartlarına göre giyecek ve yanınıza alınacaklar ile ilgili küçük bir hazırlık yapmanız yeterli olacaktır.
Trekking sporu için özel parkurlarda bulunmaktadır. Bu parkurların uzunluğu birkaç saat veya günlerce sürebilir uzunlukta olabilir. Bu spor için yalnızca kendinize rahat bir yürüyüş ayakkabısı ve mevsime göre giyecekler edinmelisiniz. Bunun dışında isterseniz yanınıza bir havlu ve su matarası da alabilirsiniz…

Yürüyüş insanı tamamı ile rahatlatan ve terapi görevi gören bir spordur. Yürüdükçe hem daha fazla oksijen almış hem de kan akışınızı hızlandırdığınız için kendinizi dinç hissetmiş olacaksınız.

Bu sporu isterseniz hafta sonlarınızı şenlendirecek bir hale de dönüştürebilirsiniz. Bulunduğunuz şehre yakın doğa ile iç içe olan yerlere gidip bol yeşilliğin içinde doğal güzellikler eşliğinde güzel bir hafta sonu aktivitesi olarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca daha farklı bir şeyler yapmak isteyenler için turizm şirketleri yurtiçi veya yurtdışı şehirlerine geziler düzenleyerek hem trekking yapabileceğiniz hem de minik bir tatil yapabileceğiniz güzel turlar da düzenliyor.

Trekking sporu yüksek maliyetler gerekmemesi, sakatlanma ve yüksek kondisyon gibi ekstra durumlar yaşatmadığından tüm dünyada da her yaş aralığındaki kişiler tarafından daha fazla tercih ediliyor.

Şehrin ve hayatın stresinden uzaklaşmak kendinize hoş ve faydalı bir vakit ayırmak için trekking sporunu deneyebilirsiniz. Hele de kavurucu yaz sıcaklarının başlayacağı bugünlerde uzun yürüyüşler daha keyifli bir hale dönüşebilir.

23 Mayıs 2016 11:00

DİĞER GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ